Computational study of an oscillating SD7003 airfoil
Kanat çırpan SD7003 profili etrafındaki akışın hesaplamalı incelemesi
- Tez No: 291945
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT OĞUZ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Düşey ötelenme (plunge) ve yunuslama hareketi yapan bir SD7003 kanat profili etrafındaki daimi olmayan akış Reynolds 60,000 için hesaplamalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, akım ayrılmasının taşıma ve sürükleme üretimini önemli ölçüde etkilediği bu ve benzeri durumlarda Reynolds Ortalamalı Navier Stokes (RANS) yaklaşımının kullanılabilirliğini belirlemektir. Farklı grid ve türbülans modelleri ile hesaplamalar yapılmış ve literatürdeki deneysel ve sayısal verilerle karşılaştırılmıştır. Daimi durumda, farklı hücum açılarında hesaplanan taşıma ve sürükleme katsayıları yayınlanmış deneysel çalışma verileriyle örtüşmektedir. Daimi olmayan akış hesaplamalarında kullanılan parametre ve özellikler, literatürdeki verilerle karşılaştırılabilmesi açısından aynı alınmıştır. Grid yapı ve özelliklerinin sonuca etkisinin görülebilmesi için çok sayıda grid oluşturulmuş ve daimi olmayan akış hali için çözülmüş, akış alanı ve kuvvet katsayıları yayınlanmış verilerle karşılaştırılmıştır. RANS modeli uygulandığında, özellikle akım ayrılma ve geri yapışmasının görüldüğü anlarda, gride bağlı olarak farklı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Her ne kadar elde edilen sonuçlar arasında, sonunda literatürdeki deneysel verilerle uyumluluk gösteren bir vaka tanımlanmışsa da, kanat çırpan bir Mikro Hava Aracı tasarımı aşamasında, RANS modelini birincil tasarım elemanı olarak kullanılmaadan önce dikkatli bir çözüm ağı bağımlılık çalışması yapılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The unsteady flow around a pitching and plunging SD7003 airfoil is studied computationally at a Reynolds number of 60,000. The aim of the study is to explore the possibility of utilization of RANS modeling for the type of problems where flow separation is a dominant mechanism affecting lift and drag. Studies for different grids and turbulence models have been done to obtain the best agreement with the published solutions. The lift and drag coefficients under steady flow conditions were accurate for different angle of attacks. Unsteady flow analyses are conducted for a setup for which experimental and numerical data are available in literature. Solutions are obtained on a number of grids to understand the effect of the grid on the solution. The computed flow field and force coefficients were compared with the existing data. Results demonstrate that the RANS modeling for this type of problems is dependent to the grid employed, especially at stages of the motion where flow separation and re-attachment are present. Although acceptable agreement with experimental data was obtained eventually, it can be concluded that a very careful grid dependence study has to be conducted before considering RANS based computational modeling as the primary design tool for micro-air-vehicles with flapping wings.