Evolutionary engineering of hydrogen peroxide resistant yeast
Evrimsel mühendislik yöntemi ile hidrojen peroksite dirençli mayaların geliştirilmesi
  1. Tez No: 291951
  2. Yazar: MELİHA MERVE HIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP PETEK ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada amaç, bir tersine metabolizma mühendisliği stratejisi olan evrimsel mühendislik yöntemi ile hidrojen perokside dirençli S. cerevisiae hücreleri elde etmektir. Evrimsel mühendislik yöntemi başarı ile uygulanmış ve hidrojen perokside dirençli ve buna paralel olarak demire çapraz direnç geliştirmiş bireyler elde edilmiştir. Hücrelerin stres koşullarının ardından hayatta kalma durumları en muhtemel sayı (most probable number, MPN) yöntemi ile; özgül katalaz aktiviteleri spektrofotometrik olarak; hidrojen peroksit ile ilgili seçilen genlerin anlatım seviyeleri RT-PCR ile belirlenmiştir. Hidrojen perokside dirençli bireylerin demire çapraz direnç gösterdikleri tespit edilmiştir. Demire dirençli bireylerin, demiri sitoplazmadan kofullara taşınarak sağlandığı tahmin edilmektedir. Transkriptomik ve proteomik analizler ve araştırmalar strese karşı direnç mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to obtain hydrogen peroxide-resistant S. cerevisiae cells by using an inverse metabolic engineering strategy; evolutionary engineering. By designing and using evolutionary engineering strategy, hydrogen peroxide-resistant individual cells were successfully obtained with concomitant cross-resistances towards iron stress conditions. Survival values of cells after exposure to stress conditions were determined by most probable number (MPN) method; specific catalase activity, was determined by spectrofotometer; expression level of hydrogen peroxide related genes were determined by RT-PCR. Cells were found to gained cross resistance to iron by transpporting iron cytosol to vacuole as a resistance mechanism.The transcriptomic and proteomic analysis and further investigations may help to better understand the mechanism of stress resistance.