Biodiesel cost analysis in Spain and Turkey
İspanya?da ve Türkiye?de biyodizel maliyet analizi
- Tez No: 291990
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arasında, biyokütle yenilenebilir, çevre ile dost bir stratejik enerji kaynağı olup, heryerde üretilebilir ve sosyo ekonomik geliştirme etkisine sahip olup aynı zamanda da elektrik üretimi ve taşıma için yakıt üretim kaynağıdır. Biyokütle enerji teknolojilerinden, biyodizel bu enerji ihtiyacını karşılamada bol bulunması ve ülkede potansiyel kaynak olması nedeniyle adaylardan birisidir. Biyodizel basınçlı ? içten yanmalı motorlar kullanılabilen, yağların transesterifikasyon reaksiyonu ile elde edilen temiz bir dizel alternatifidir. Dünyada endüstriye çerçevede biyodizel üretimi için, kanola yağı, soyafasulyesi yağı ve kullanılmış kızartma yağları yağ kaynağı olarak, metanol alkol olarak ve alkali katalizörler (sodyum veya potasyum hidroksit) katalizör kaynağı olarak kullanılır. Bu projede, geniş bitki ölçeğinin, biyodizel transesterifikasyon üretim sürecinde, temel içerik olarak kanola yağı, metanol ve sodyum hidroksid kullanılarak, bu biyodizelin yıllık sekizbin ton üretimi ile çalışıldı. Üretim şeması süreci dizayn edildi ve kütle dengesi sağlandı. Öncelikle İspanya'dan ve Türkiye'den bir birlerine benzer karakteristikleri olan ekonomik olarak iki bitki üzerinde çalışıldı. Sonuçlar, her iki ülkede de sürecin karlı olmasının ; daha ucuz tohum stoğuna, yeni teknolojilere, veya yeni düzenlemelere, yeni teşviklere, devlet teşviklerine veya destekleyici vergilere bağlı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
From the renewable resources, biomass is environmentally friendly strategic energy resource, which can be produced every where and has influence on socio-economic development, and also can be a resource for electricity and transportation fuels production. From the biomass energy technologies, biodiesel is one of the candidates of this needed energy because of its abundance and potential source in the country. Biodiesel is a clean-burning diesel replacement fuel that can be used in compression-ignition engines, and which is manufactured from oils through the process of transesterification reaction. For industrial-scale biodiesel production around the world, canola oil, sunflower oil, soybean oil and used cooking oil are used as an oil feedstock, methanol is used as an alcohol and alkaline catalysts are used as catalyst choices. In this project, the biodiesel transesterification production process in large-scale of a plant with an annual production of 8.000 tonnes of this biofuel was studied, using canola oil, methanol and sodium hydroxide as the main substances. The flowsheet of the process was designed and the mass balance was done. Once this step was finished, the economical assessment of two plants with the same characteristics as the one designed, one in Spain and the other one in Turkey, was carried out. Results showed that in both countries a solution is needed in order to make the process profitable: cheaper feedstocks, new technologies, or new policies, incentives, subsidies or tariffs from the government.