İçten yanmalı motorlarda LPG kullanılması ile yakıt ekonomisinin optimizasyonu
Optimisation of fuel economy in LPG fuel of internal combustion engines
- Tez No: 84645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKKI AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Enerji kaynağı çağımızın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Dünyadaki enerji kaynaklarının dağılımı ve bunların giderek azalması insanları yeni enerji kaynaklan bulmaya yöneltmiştir. Bununla birlikte son yıllarda çevre kirliliği de önemli bir problem haline gelmiştir. Motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazının hava kirliliğinde önemli bir rolü vardır. Bu da motorlu taşıtlarda alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasının tartışılmasına neden olmuştur. Benzin fiyatlarının pahalı olması nedeniyle motorlu taşıtlarda LPG kullanımında büyük bir artış görülmektedir. Mevcut sistemde fazla bir değişiklik yapılmadan araçlarda hem benzin hem de LPG kullanılmasının projelendirilmesi yapılmıştır. Bu yakıtların içten yanmalı motorlarda kullanılmasının getirdiği avantajlar ve dezavantajlar belirtilmiştir. Bu çalışmada günümüz taşıtlarında kullanılan motorlar ve bu motorlarda yakıt olarak kullanılan benzin ve motorinin özellikleri ve alternatif olarak kullanılabilecek LPG, Doğalgaz ve biyo gazan özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Energy resources are one of the most important requirement of our century. The distribution of energy supplies and the decrease of these resources causes researches on alternative energy supplies. In addition to this recently air pollution becomes an important problem. The exhaust emission of motor vehicles has an important role on- air pollution. Because of this usage of alternative energy resources is considered. High price of gasoline increases the usage of LPG in motor vehicles. The construction of mutual use of gasoline and LPG has been done without any considerable changes on the existent system. The advantages and disadvantages of using these fuels in motor vehicles has been determined. In this study engines of modem vehicles and characteristic of fuels like gasoline, diesel oil used in these engines and the characteristic of LPG, natural gas and bio gas that can be used alternatively has been examined.