Sustainable product design education: An international review
Sürdürülebilir ürün tasarımı eğitimi: Uluslararası bir değerlendirme
- Tez No: 292006
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ALPAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Sanayi Devrimi'nin ardından, endüstriyel tasarimin bir meslek olarak yükselişine bağlı olarak bu mesleğe ilişkin tartışmalar da başladı. Bu tartışmalar ve anlaşmazlıklar içinde çevre ve etik konular çerçevesinde iki ana konu; sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir tasarım ortaya çıkmıştır.Terimler farklı olarak yeşil tasarım, eko-tasarım, sosyal konularda sorumlu tasarım, sürdürülebilirlik için tasarım gibi, nasıl kullanılırsa kullanılsın, hepsinin ana teması, ?tasarım?ın Dünyamız'a etkisi gerçeğidir. Burada ?tasarım? kelimesi bir fiil ya da bir isim veya oldukça geniş bir kavram olarak kullanilabilir. Şüphesiz bugün gerçekleşen tasarım pratiği gelecekte izlenebilir küçük veya büyük izler bırakır.Sürdürülebilirliğin amacı dünyanin korunması ve tüm mesleklerin, her tür sanayinin ve bireylerin dünyaya ilişkin olumsuz etkilerinin olabilecek en azda tutulmasıdır. Burada sürdürülebilir tasarım, endüstriyel tasarımın bir meslek olarak yeniden tanımlanması olarak, hangi ürünlerin üretileceği, bunların nasıl üretildikleri ve nasıl kullanıldıkları üzerinde varolan önemli etkisi ile, yaratıcı ve kilit bir role sahiptir.Sürdürülebilir tasarım eğitimi araştırma konusu olarak belirlenirse, bu konu sadece ürün tasarımını değil, aynı zamanda, mimarlık, malzeme ve endüstri mühendisliği vs. gibi oldukça geniş bir alanla ilişkilidir. Bu konunun düzgün bir şekilde ele alınması için daraltılması gerekmiştir. Fakat sürdürülebilir tasarımın disiplinlerarası doğası nedeniyle, bu konunun daraltılması güçtür. Bu durum gözönüne alınarak konunun sınırları endüstri ürünleri tasarımı geçmişi ile ulaşılabilir şekilde çizilmiştir. Bu nedenle konu temel olarak endüstriyel tasarım, ürün ve ürün-hizmet-sistemleri tasarımına odaklanan, sürüdülebilir ürün tasarımı eğitimi olarak daraltılmıştır.Tezin amacı sadece sürdürülebilir tasarımın hayatlarımızdaki önemini vurgulamak değil ayrıca eğitimin, sürdürülebilir tasarımın, hem akademik hem de profesyonel anlamda, temelini oluşturduğu gerçeğini belirtmektir.Bu tez için yapılan araştırma, sürdürülebilir ürün tasarımı eğitiminin net bir resmini çizebilmek için konunun temel olarak üç safhasına odaklanmıştır. Birinci bölümde R. Buckminster Fuller'in öğretilerine kadar uzanan, Victor Papanek ve birçok akademisyen ve profesyoneli kapsayan sürdürülebilir ürün tasarımı eğitiminin geçmişi ve evrimi araştırılmıştır.İkinci bölümde ise sürdürülebilir ürün tasarımı eğitiminin bugünü, dünyada bölüm, ders ya da sertifika programları seviyesinde bu konu üzerine eğitim veren kurumları bulmaya ve araştırmaya yoğunlaşarak ele alınmıştır. Bu okullar kıtalara ve ülkelere göre sınıflandırılmış ve bireysel olarak incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde sürdürülebilir ürün tasarımı eğitiminin gelecek yönelimleri ve sürdürülebilirlik konularının endüstriyel tasarım eğitimindeki geleceğini konu almıştır.Araştırmanın bulguları yukarıda bahsedilen üç bölümde anlatıldıktan sonra, son bölümde, araştırmanın değerlendirilmesi yapılmış, konuyla bağlantılı olası araştırma konuları tartışılmış ve araştırma verileri ışığında konuya ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, industrial design has started to rise as a profession; simultaneously the arguments concerning this profession have begun. Through all these arguments and conflicts two main issues have come up with regard to environmental and ethical concerns; sustainability and sustainable design. However the term is used such as green design, eco-design, socially responsible design, design for sustainability, etc. they all have the main concern in common, the reality of the impacts of ?design?, among our World; purposing the word as a verb, as a noun, and as a huge concept. There is no doubt that the design action that occurs now has a trace through the future that has affects in smaller or bigger scales.Hence, the purpose of sustainability is to sustain the world and keep the impacts of all professions, industries and individuals as less as it could be. Here sustainable design, as a re-definition of the industrial design profession, has a key and creative role since it has a huge impact of what is produced, how it is produced and how it is used.When sustainable product design education is stated as the topic of the research, the topic includes an enormous area which relates not only product design but also architecture, material and industrial engineering, etc. In order to deal with the topic it had to be narrowed. However, it is hard to make the topic narrow because of the inter-disciplinary nature of sustainable design. With regard to this, the limitation is decided according to the attainable area with a background of industrial design. Therefore the topic is limited into sustainable product design education that mainly focuses on education for industrial design as well as product and product-service-system design.Here, in this thesis the aim is not only to express the importance of sustainable design among our lives, but also articulate the reality that education creates the basis of the sustainable design in both academic and professional level.In order to achieve a clear picture of sustainable product education, the research that is done for this thesis is mainly focused on three phases of the subject. In the first phase, the history of sustainable product design education is traced; that is dated back to the doctrines of R. Buckminster Fuller, Victor Papanek and many other academics and professionals through the evolution of this discipline. The second one is the present situation of sustainable product design education that is focused on finding out the institutions around the world that taught the topic as a course, department or certificate programmes. These institutions are categorised in the continents and countries and chased individually. The third and the final phase are the future directions of sustainable product design education and future of sustainability issues in industrial design education.Consequently, after placing findings from the survey in these three phases mentioned above and evaluation of this survey, the further research discussions and suggestions are covered in the conclusion part.