Dijital görüntü işleme teknikleri ile Matlab ve mikrokontrolör kullanılarak iki boyutlu görüntünün çizdirilmesi
Drawing two dimensional images using digital image processing algorithms by the help of Matlab and a microcontroller
  1. Tez No: 292007
  2. Yazar: SERKAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, dijital görüntü işleme algoritmaları kullanılarak bir görüntünün çizdirilmesi sağlanmıştır. Dijital görüntü işleme tekniklerinden görüntünün bulanıklaştırılması, gürültülerinin giderilmesi ve kenarlarının belirlenmesi için bazı algoritmalar kullanılmıştır. Görüntü bulanıklaştırılması Gaussian Filtresi, gürültünün azaltılması için Median Filtresi ve kenar algılama metodu olarak Sobel metodu endüstriyel sistemimiz için en uygun çözümü üretmiştir. Çalışmanın endüstriyel bir uygulama olması için mikrokontrolör ve step motorlar kullanarak 3 eksende hareket eden bir sistem tasarlanmıştır. Sistem bir WebCAM'den alınan ya da mevcut görüntüye ait kenar bilgisini en iyi çözüm ile ortaya koyarak görüntüye ait kenar bilgisinin A4 kağıda çizdirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different algorithms of Digital Image Processing have been used by processing an image. Some algorithms of digital image processing have been used to blur the image, decrease the noise and detect the edges of the image. The Gaussian Filter to blur the image, The Median Filter to decrease noise of the image, Sobel Metod to detect edges of the image were provide optimum solution for the industrial system. The industrial system that used microcontroller and step motors was designed to move through the 3 axis. The system was generated edges of an image provided by WebCAM or user?s computer as optimum solution and plotted the edges on the A4 paper.