Calculation of turbulent flow in a curved duct
Bükümlü bir boruda çalkantılı akış hesabı
- Tez No: 292019
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. BEDİİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez kare kesitli bükülmüş kanal içine sınırlandırılmış üç boyutlu dairesel bir silindir üzerinde türbülanslı, düzensiz akışın iz bölgesine yakın davranışını silindir çapını baz alarak Re=167, Re=333, Re=500, Re=667 değerleri için sayısal olarak incelemektedir. CFD perspektifini gözönüne alarak, bu çalışma alt-örgü ölçekli model ile Büyük Girdap Simulasyonunun (BGS) dairesel silindir üzerinde zamana bağlı akış için geçişken Reynolds sayılarında akış davranışının tahmini için kapasitelerini değerlendirmektedir.FLUENT kullanarak hesaplamalar düzgün giriş hızı için ve 0.02, 0.08 aralığında farklı blokaj oranları (silindir çapına kanal genişliği oranı) için gerçekleştirilmiştir. k-? standard ve dinamik model ile BGS gibi türbülans modellerinin geliştirilmesi ve doğrulanması için veri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the near wake behavior of the turbulent, unsteady flow over a three dimensional circular cylinder confined in a curved duct of square cross-section at Re=167, Re=333, Re=500, Re=667 based on cylinder diameter, computationally. Considering CFD perspective, this study assesses the capability of Large Eddy Simulations (LES) with sub-grid scale dynamic model, for the prediction of flow behavior at transitional Reynolds numbers for the time-dependent flow over a circular cylinder. Using FLUENT, the computations were carried out for an uniform inlet velocity and for the different values of blockage ratios (ratio of the channel width to the cylinder diameter) in the range between 0.02 and 0.08. Database for improvement and validation of turbulence models as k-? standard and LES with dynamic model were provided.