Hafif ticari araçlarda maliyet azaltma amaçlı ayna mahruti malzemesi değişikliği
Cost reduction oriented hypoid gear material optimization in commercial vehicles
  1. Tez No: 292018
  2. Yazar: ÇİSE ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz küresel ekonomisinin en çok etkilediği sektörlerden biri olan otomotiv sektöründe tasarımcıların ve mühendislerin öncelikli amaçlarından biri, daha ucuz malzemeler ile çalışırken ürün kalitesini aynı seviyede tutabilmektir. Bu amaç kapsamında tez çalışmasında, hafif ticari araçların diferansiyel sistemlerinde kullanılan ayna mahruti dişli çiftinde, daha ucuz bir malzemenin kullanılabilirliği incelenmiştir. Sadece ayna mahruti dişlisinin malzemesi değiştirilerek ve imalat yöntemi sabit tutularak maddi kazanç sağlanmaya çalışılmıştır. Önceki malzeme ve daha ucuz olan yeni malzeme ile imal edilmiş dişli çiftlerinin sertleşebilirlik kabiliyetleri kıyaslanmıştır. Önceki malzeme ve yeni malzeme ile imal edilmiş dişli çiftleri, dinamometrenin de yer aldığı deney düzeneklerinde hızlandırılmış yorulma deneylerine tabi tutulmuştur. Ayrıca, yeni malzeme ile imal edilmiş dişli çiftleri, hafif ticari araçların diferansiyeline montajı gerçekleştirilerek, dayanıklılık testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, yeni malzemenin sertleşebilirlik kabiliyeti önceki malzeme ile benzer seviyede gözlemlenmiştir ve yeni malzeme ile imal edilmiş dişlilerin yorulma deneyi performansları önceki malzemeden daha iyi çıkmıştır. Yeni malzeme ile imal edilmiş dişlilerin maliyetlerinde % 15 oranında düşüş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since, automotive sector is mostly effected by global economic crisis, designers and engineers are trying to provide the same level of quality and durability with more economic materials and methods. In this thesis, useability of a cheaper material was investigated for a hypoid gear design, that is being used in differential systems of light commercial vehicles. According to alternatives in market and the experience of gear supplier, a more economic material was chosen. Changing only crown wheel and pinion material was a cost reduction step by keeping same of all parameters in manufacturing processes. Hardenability characteristics of the gear sets, manufactured with both current material and proposed material, were compared. Accelerated fatigue tests were performed with these gear sets in rig test set up with dynamometer. On the other hand, gear sets manufactured with proposed materials were assembled to differentials of light commercial vehicles and durability tests were performed on real road conditions. It was seen that hardenability characteristics of current and proposed materials are so close. Gear sets manufactured with proposed material performed accelerated fatigue test in test rigs and durability test were completed successfully. With the usage of new material, 15 % cost reduction was obtained on gear set costs.