Osterberg hücresi ile kazık taşıma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of pile bearing capacity by means of Osterberg load test
  1. Tez No: 292032
  2. Yazar: HAKAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Tez çalışması kapsamında, kazık taşıma kapasitesi tayininde sıkça kullanılmaya başlanan Osterberg Hücresi yardımıyla yapılan kazık yükleme deneyi ve deneyin değerlendirilmesi konu edilmiştir. Konuyla ilgili literatür araştırması kapsamında kazıklı temellerin genel olarak tariflenmesi, kazıklı temellerin tasarım amaçları, kazıkların sınıflandırılması ve karşılaştırılması yapılmıştır. Kazık taşıma kapasitesinin tarifi ve kazık taşıma kapasitesinin belirlenmesinde izlenen yöntemler, alt başlıklar halinde detaylı olarak incelenmiştir. Statik ve dinamik yöntemler ile arazi deneylerinin kullanımından bahsedilmiştir.Kazık taşıma kapasitesinin belirlenmesinde kullanılan yükleme deneylerine, araştırma konusu ile doğrudan ilişkili olduğu için bir ana başlık altında yer verilmiştir. Bu bölümde kazık yükleme deneyinin tanımı yapılmış, amacı hakkında bilgi verilmiştir. Yükleme deneyi çeşitleri ele alınmış; deney yapım yöntemlerine değinilmiştir. Türkiye'de ve dünyada kullanılan standartlar incelenmiş, deneylerin değerlendirilmesi için önerilen farklı yöntemlere yer verilmiş, bu değerlendirmelerden yola çıkılarak kazık taşıma gücünün nasıl tayin edilmesi gerektiği tariflenmiştir.Konvansiyonel yöntemlere bir alternatif olarak gelişen Osterberg hücresi yöntemi ile yapılan kazık yükleme deneyi ele alınmıştır. Osterberg hücresinin tarihçesi ve gelişimi hakkında bilgiler verilmiş ve deney yapım yöntemi belirtilmiştir. Kazığın enstrümantasyonuna, test prosedürüne değinilmiştir. Metodun sağladığı avantajlar ve kısıtlamaları konvansiyonel yöntemlerle karşılaştırılarak ortaya konmuştur. Deney sonuçlarının değerlendirilmesi ve sunumuna bu bölümün sonunda yer verilmiştir.Osterberg hücresi metodu ile yükleme deneyine tabi tutulan üç deney kazığının imalatı, enstrümante edilişi ve yüklenmesi beşinci bölümde konu edilmiştir. Deneylerin yapıldığı zeminler ve seçilen deney yükleri verilmiş, elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, pile load testing conducted by means of Osterberg Cell, which has been using frequently in recent years, and evaluation of O-cell pile load test has mentioned.The literature research related to the thesis had been started by general definition of pile foundations. The purposes of the design of the pile foundations are explained, and pile types are classified and compared. Definition of bearing capacity of piles, and the methods used for determination of bearing capacity of piles are declared.The pile load tests, used for determination of bearing capacity, are elaborated. The types of pile loading tests and method statements of these tests are sorted. Keynotes of related standards are highlighted. Calculations, using various methods, are given separately.The Osterberg Cell method, improved as an alternative procedure to the conventional pile load tests, is detailed in chapter four. Brief history and development of Osterberg Cell, and the method statement are referred. Instrumentation, testing and production procedures of the Osterberg load test are mentioned. The measurements and observations, made during the test, are emphasized. The advantages and limitations are given after comparison of both O-cell and conventional testing procedures. Evaluation and the manner of interpretation of test results are explained at the end of this chapter.The instrumentation, installation, and loading of three piles, tested by means of Osterberg method are referred separately at chapter five. The soil profile and chosen test loads are mentioned, and the results of the tests are highlighted.