Hafif metallerin otomotiv sektöründeki yeri ve uygulamaları
Lightweight metals and its applications in automotive industry
  1. Tez No: 292040
  2. Yazar: UFUK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yaşadığımız yüzyılda artarak devam eden ekolojik baskılar bütün dünyadaki otomobil üreticilerini yeni arayışlara ve araştırmalara yöneltmiştir. Bu arayışlarda ekolojik dengeyi bozan atık gazların miktarını azaltmak için, daha düşük yakıt tüketimi sağlayacak teknolojileri üretmek ve geliştirmenin yanı sıra, yakıtı daha az zarar verecek şekilde kullanmak diğer bir yöntemdir.Daha az yakıt ile hareket edebilecek otomobil daha hafif olmalıdır. Otomobil endüstrisinde hafif malzeme kullanımı yakıt tüketimini azaltmak için kullanılabilecek en kolay yöntemdir. Kullanılabilecek malzemelerin aynı zamanda geri dönüşebilir olması gereklidir.Bu çalışmada, alüminyum, magnezyum ve titanyum hafif metallerinin çeşitli yönlerden incelemesi yapılmış, imalat yöntemleri araştırılmış ve otomotiv sektöründeki çeşitli uygulamaları gösterilmiştir. Çevresel gereklilikler ve dünya enerji kaynaklarını koruma adına, tüm dünya üreticileri için geçerli olan otomotivde yakıt tüketiminin azaltılması ve gelecekte diğerleri ile rekabet içerisinde yer alınabilmesi için nasıl bir yol izlenmesi konusunda bir fikir verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased ecological impressions in the recent years direct the automotive manufacturers to new researchs. In these researchs there are two options to reduce the amount of exhaust gases that disturb the ecological balance. First option is new technologies to provide low fuel consumption and second option is using fuel as less harmful.Automobile should be lighter for lower fuel consumption. Using lightweight material is the easiest way to reduce the fuel consumption. On the other hand used materials should be also recyclable.In this study; aluminium, magnesium, titanium metarials have been investigated, manufacturing prosesses of these materials have been researched and some applications in automotive industry have been designated. By explicating the ultimate applications and technological developments, it is tried to give an idea about being competitive in the future within all manufacturers in that sitiuation.