Stratejik yönetim sürecinin yayılım ve iletişim ekseninde örgütsel performans üzerindeki etkileri ve türk otomotiv sektöründe bir uygulama
The effects of the strategic management process on the axis of deployment and communication on organizational performance and an application in turkish automotive industry
- Tez No: 292071
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KÜSKÜ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde, örgütlerin uzun soluklu yaşam eğrilerini dikkate aldığımızda stratejik yönetim sürecinin etkinliğinin ne denli ön plana çıktığı görülmektedir. Bu çalışmada, stratejik yönetim kavramının yakın kavramlar ile ilişkileri ele alınmış ve stratejik yönetimin uygulama süreci ve sürecin etkinliğini yönlendiren yayılım ve iletişim boyutları üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırmanın analizlerine göre, örgüt içi iletişim ve yayılım değişkenleri örgütün performansına istatiksel olarak anlamlı bir etki edicidir. Çalışmanın bu sonuçları örgüt performansı ile iletişim ve yayılım değişkenleri arasında fonksiyonel bir yapının bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the organization taking into consideration the life cycle of the long-term strategic management process, we come to the fore how the issue is observed. In this study, the relationship between strategic management concept and close concepts of strategic management has been handled and has focused on the application process of the strategic management and the effectiveness of the process of deployment and communication dimensions.According to research conducted the analysis, organizational communication and deployment variables have statistically significant effect on organization performance. The results of the study shows that the subvariables of communication and deployment factors have different and indirect influences on organization performance.