Öngerilme kirişli bir köprü tasarımı ve performansının değerlendirilmesi
Structural design of bridge with prestressed girder and seismic performance assessment
- Tez No: 292073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU DARILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dünyada ve ülkemizde yer hareketlerinden meydana gelen hasarların neden olduğu ekonomik kayıplar tasarımcıları yeni arayışlara yöneltmiştir. Bugüne kadar tercih edilen kuvvete dayalı tasarımın yerini yavaş yavaş şekil değiştirme bazlı tasarım almaya başlamıştır. Ülkemizde karayolu yapılarının tasarımı için herhangi bir yönetmelik bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada kuvvet bazlı tasarım için AASHTO?2002, performans bazlı tasarım için ise CALTRANS?2001 yönetmelikleri kullanılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, konu hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde, kuvvet bazlı tasarım için kullanılan AASHTO?2002 yönetmeliğinin ilgili maddeleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, performans bazlı tasarımın genel ilkeleri anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, örnek bir köprünün AASHTO?2002 yönetmeliğine göre tasarımı SAP 2000 ve XTRACT programları kullanılarak yapılmıştır.Beşinci bölümde, köprünün taşıyıcı sistemi CALTRANS Seismic Design Criteria kullanılarak doğusal olmayan analiz yapılmıştır. Kolonların moment-eğrilik diyagramlarını elde edebilmek için XTRACT programından yararlanılmıştır. Yapı analizinde SAP2000 kullanarak kolonlarda oluşan plastik dönmeler elde edilmiş, oluşan plastik dönmelere bağlı olarak köprünün performans seviyesi belirlenmeye çalışılmıştır. Analiz sonucunda malzeme şekil değiştirmeleri S1 ve S2 deprem seviyesinde istenen sınırları aşıp aşmadığı araştırılmıştır.Altıncı ve son bölümde ise elde edilen sonuçlar anlatılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic losses caused by damages resulted from the ground motions in the world and in our country seek the designers to new searchs. Strain-based design gradually began to take the place of force-based design which preferred until now. For the design of highway structures in our country does not have any regulations. Therefore, in this study, for the force-based design the AASHTO 2002, fort he performance-based design the CALTRANS-2001 regulations are used.The first part of the study, subjects were attempting to give an overview.In the second part, the relevant articles of the AASHTO-2002 regulations used for the force-based design were investigated.In the third section, the general principles of performence-based design is described.In the fourth chapter, design of a sample bridge according to the 2002 regulations, has been carried out using SAP 2000 and XTRACT programs.In the fifth section, the structural system of the bridge is solved with nonlinear analysis using CALTRANS Seismic Design Criteria. To obtain the moment-curvature diagrams of the columns XTRACT program has been exploited. Using the SAP2000 in structural analysis plastic rotations in the columns are obtained. Depending on the plastic rotation the level of performance of the bridge was to determine. At the end of the analysis strain of material was investigated whether it does exceed the requested limits at the level of earthquake S2 or not.The sixth and last section describes the results and interpretations are made.