Mermerin jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 29211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AZET Bu çalışmada menilerin jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi konusu ele alınmış olup teorik bilgi ve ve deneylerin yapılmasında TSE'nin ölçüleri esas alınmıştır. Konuyla ilgili bilgilerin derlenmesi amacıyla literatür taraması yapılmış ve ardından da iki tür mermer üzerinde labaratuvar deney ve muayeneleri yapılmıştır. Esas itibariyle mermerin jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi, mermerin özelliğine uygun sahada kullanılması amacıyla yapılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda; numuneler üzerinde tek eksenli basma dayanımı, su emme deneyi, hacim kütlesi, özgül kütle, porozite tayini, eğilme dayanımı deneyi, sismik hız tayini, tabii don tesirlerine dayanıklılık ve don sonu basınç dayanımı ve |>oiarizan mikroskopla muayene deney ve muayeneleri yapılmış ve neticede değişik yöı elere ait mermerlerin rSK'nin ilgili simıdartlanna göre doğal yapı taşı ve kaplama olarak kullanılan doğal taş özelliği taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In (his study, geomechanics properties of marble tins been studied and some experiments wcie carried out on TSK specifications were taken as refeieji.ee for experiments. Firstly, literature view was made about the matter. Later experiments were mnde on different marbles. Experiments are as following: Uniaxial compression test water absorption, volume mass, specific weight, porosity. trending *üenglh. seismik vel«K*ity. inspections on polarizon microscop ami characteristic change of manner free/jng and strength reduction after freezing. As a re«uit of research work some different marble type? were analysed to be used as a natural building stone and/or natural facing stone.