Natural zeolites in wastewater treatmant
- Tez No: 29212
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
SUMMARY In the first part of this study; equilibrium was inves tigated for the ion pairs Nal ~NH^ at 35°C and 2Na±±==rCu++, 2 Nal "PbH at 25 °C using the Na+ formed zeolite from the sedimentary deposits of Western Anatolia supplied by Etibank. Ion exchange isotherms obtained for the cation pairs mentioned above are all favorable and show the type a form according to Breck's classification. Equilibrium constant and Gibbs free energies were calculated from the equilibrium studies. Both the selectivity and thermodynamic affinity sequence were consistent given for zeolites from different origin with previous works and were found as follows: Pb++ > CÎ+, NH+ Also, in this part; removal of ions NHj, Cu++, Pb++ and Zn++ from the solution as well as uptake curves for the first three ions were determined. Dynamic column studies were conducted using two sepe- rate ion exchange columns. Breakthrough curves of Pb++, Cu++ and Co++ ions were obtained and compared. Also, modelling of the breakthrough curve of the Cu++ ions was performed using the Rosen's simplest analytical solution. Small difference has been observed between the experimental and theoratical curves for the long time region. All the experimental results show that clinopti lol ite has a good selectivity for the ions Pb++, NHt and Cu++. Thus wastewater containing these ions can be treated using the local clinopti lolite deposits. 92
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu çalışmanın ilk kısmında, Etibank tarafından Batı Anadolu'dan sağlanan, Na+ formuna dönüştürülmüş zeol.it- ler kullanılarak; 35°C'da, Na+-NHj, 35°C'da 2Na+ Cu++ ve 2Na+-Pb++,a ait denge çalışmaları incelenmiştir. Bu iyonlara ait ion değişim izotermlerinin Breckl'in sınıflandırmasında“favorable”tipte olduğu ve a tipi formuna uyduğu bulunmuştur. Denge çalışmalarından; gibbs serbest enerjisi ve denge sabiti hesaplanmıştır. Seçimlilik sırası; daha önce değişik yörelerden elde edilen zeoîitlerle yapılan çalışmalarla uyum göstermiş ve aşağıdaki şekilde bulunmuştur. Pb++ > Cu++ NH 4 NHj, Cu++ Pb++ ve Zn++ iyonlarının Ayrıca; bu kısımda çözeltiden uzaklaştırılmasının yanısıra, ilk üç için uptake eğrileri elde edilmiştir. iyon Dinamik kolon çalışmaları; iki farklı cam kolon kullanı larak gerçekleştirilmiştir. Pb++, Cu++ ve Co++ iyonla rı için salıverilme eğrileri elde edilerek karşılaş- tırılmıştır. Ayrıca, Rosen'in en basit yaklaşımı kul lanılarak, Cu++ iyonları için elde edilen salıverilme eğrisinin modellenmesi yapılmıştır. Uzun zaman sürecin de deneysel ve teorik eğriler arasında; çok küçük farklar gözlenmiştir. Tüm deney sonuçları, klinoptilo- litin Pb ++ nh; ve Cu ++ iyonları için iyi bir seçimliliğe sahip olduğunu göstermektedir. Böylece; bu iyonları içeren atık sular; yerel ki inopti lolit yatak ları kullanılarak muamele edilebilir. 93