Kalman filtresi ve ayrık dalgacık dönüşümü tekniği kullanılarak EKG işaretleri üzerindeki gürültülerin temizlenmesi
Denoising of noisy ECG signals by using kalman filtering and discrete wavelet transform beams on elastic foundation
- Tez No: 292156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Ayrık Kalman filtresi ve Ayrık dalgacık dönüşümü tekniği kullanılarak, kalp hastalıklarının teşhisinde yararlanılan ve yoğun bakım durumunda hayati önem taşıyan bir işaret olan Elektrokardiyogram (EKG) işaretinin üzerindeki gürültülerin temizlenmesi hedeflenmiştir. Bunun için hem yapay gürültülü hem de gerçek gürültülü EKG işaretlerinin üzerinde çalışma yapılmıştır. Başlangıçta her iki teknik ayrı ayrı kullanılmıştır. Daha sonra ise, literatürde bu alandaki çalışmalardan farklı olarak bu iki tekniğin birarada hibrit şekilde kullanılmasıyla yeni bir filtre oluşturulmuştur. Geliştirilen filtrede farklı parametreler kullanılarak çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yeni oluşturulan hibrit filtrenin, tek başına kullanılan Kalman filtresi ve ayrık dalgacık dönüşümüne kıyasla gürültü temizlemede daha başarılı sonuç verdiği ve filtre çıkışında orijinal işarete daha benzer bir işaret elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, eliminating of the noise on the ECG signals which are useful in the diagnosis of heart disease and have vital importance in the case of intensive care is targeted by using Kalman Filter and Discrete Wavelet Transform technique. For this, both artificial and real noisy ECG signals are performed in the study. Firstly, these two methods are separately tested on the noisy ECG signals. Then, unlike the studies on this area in the literature, these two methods are tested on the same ECG signals in hybrid together. By using different parameters, the results of this new improved filter are compared. It is observed that new hybrid filter is more successful about eliminating the noise on the noisy ECG signals rather than other filters used separately and obtains more similar signal to the orijinal signal.