Trakya formasyonunda yapılan öngermeli ankrajlı derin kazıların sonlu elemanlar ile modellenmesi
Modelling of anchored retaining system with finite element method in Trace formation
  1. Tez No: 292155
  2. Yazar: ARİF ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma Trakya Formasyonunda yapılan öngermeli ankrajlı derin kazıların tasarımı ve sonlu elemanlar yöntemiyle çözümünü incelemek için hazırlanmıştır. Yapılan araştırma ile, grovak birimlerde yapılacak ankrajlı derin kazı projelerinde, mühendislik parametrelerinin seçilmesi ve iksa modelinin çözülmesi için gerekli literatür çalışmalarının bir arada sunulması ve benzer araştırmalara kaynak oluşturulması hedeflenmiştir.Farklı bölümler halinde yapılan araştırmada, genel olarak derin kazıların günümüzdeki önemi, kullanım alanı ve tasarım felsefesine vurgu yapılmış, derin kazı destekleme sistemleri hakkında bilgiler verilmiş, koşullara göre seçilmesi gereken iksa sistemleri üzerinde durulmuştur. Derin kazıların sıkça yapıldığı İstanbul'un genel jeolojisini oluşturan Trakya Formasyonu ve bu formasyonda yer alan grovak birimlerin mühendislik parametreleri konu edilmiştir. İksa sistemlerinin tasarımı için büyük önem taşıyan yanal toprak basınçları irdelenmiş ve değişik zemin koşulları ve iksa sistemlerine göre seçilmesi gereken yük dağılımları irdelenmiştir. Derin kazı iksa sistemi olarak, öngermeli ankrajlı iksa sistemlerinin tasarımı incelenmiş, ankrajlı sistem elemanları, ankraj stabilite tahkikleri ve kontrol deneyleri anlatılmıştır.Araştırma kapsamında, grovak birimde yapılan öngermeli ankrajlı sistemlerin sonlu elemanlar yöntemi ile hesap yapan Plaxis bilgisayar programı ile modellenmesi konu edilmiş, İstanbul ili sınırlarında yapılan iki farklı öngermeli ankrajlı iksa uygulaması vaka analizi olarak irdelenmiştir. Öngermeli ankrajlı iksa sistemlerinin tasarımı, grovak birimlerin mühendislik parametreleri ve sonlu elemanlar analizi hakkında genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examined the design of anchored excavation and find a solution with finite elements method in Trace formation. With this research, it is targeted that choosing of engineering parameters and at the same time all similar studies are presented to be source similar researches for the projects of anchored excavation in greywacke units.The study was carried out with different episodes, generally the ideas are given about the significance, usage field and philosophy for designing of deep excavation in today. Also some information was presented about supporting deep excavation and choosing retaining systems in different conditions. Furthermore, Trace formation which is based on Istanbul?s Geological structure and engineering parameters of greywacke units in this formation are described with details. In addition of these, lateral earth pressure which is so significant for designing retaining systems and load distribution considering different soil conditions and according to type of retaining systems are analysed. As a deep excavation retaining system, designing of anchored excavation, anchored system components and stability of anchorage are tested.In the scope of this research, anchored systems which are in greywacke units are modelled by Plaxis software which is based on finite elements method. Two different anchored project applications are analysed as samples which are placed in Istanbul city borders. With this view, it has been made general appraisal in terms of designing anchored retaining systems, engineering parameters of greywacke units and finite elements analysis.