Adsorbentlerin ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanımı üzerine teorik ve deneysel inceleme
  1. Tez No: 29216
  2. Yazar: SİBEL BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bigadiç yöresi doğal zeolit numunelerinin hava şartlandırma sistemlerinde kullanılabilirliği araştı rılmıştır. Doğal zeolitlerin su adsorplama özelliklerini belirlemek için Dokuz Eylül üni versitesi 'nde yapılan deneysel çalışmalarda 5, 10 ve 15 cm yüksekliğinde doldurulmuş adyabatik sabit yataktan nemli hava geçirilmiştir. Farklı giriş şartlarında çıkış havasının sıcaklığı ve bağıl nemi ölçülerek salıverilme eğrileri çıkarılmış, hava hızı, tane iriliği ve kolon yüksekliği gibi parametrelerin etkisi incelenmişti r. Adyabatik kolonda kütle ve enerji denklemleri türetilerek matematiksel model kurulmuş, farklı sayısal yöntemlerle çözülmüş ve deneysel verilerle karşı laştırı lmıştır. Matematiksel modelin çözümünden elde edilen salıverilme eğrilerinin deneysel verilerle uyum gösterdiği, ancak, ısı kayıplarından dolayı çıkış havası sıcaklığının beklenenden düşük olduğu tespit edilmiştir. Colorado State üniversitesi 'nde lityum klorür matrisli bir soğutma ünitesinin uygulama denemeleri yürütülmüş, denemelerden elde edilen veriler kullanılarak sistem performansını tanımlayan ampirik bağıntılar çıkarılmıştır. Benzeri bir sistemin Türkiye iklim koşullarında 0.8 - 1.0 performans katsayısı ile çalışabileceği görülmüştür. Yapılan deneysel ve teorik çalışmalar, Bigadiç yöresi doğal zeol itlerinin nemli hava ile çalışan soğutma sistemlerinde kul lanı labi leceğini göstermişti r.
Özet (Çeviri)
1 1 ABSTRACT In this study, the utilization of Bigadiç natural zeolites in air conditioning systems has been investigated. Experimental studies were conducted under adiabatic conditions using natural zeolites for the removal of water vapor from a stream of flowing air. Bed depths of 5, 10 and 15 cm were used with varying inlet conditions. Outlet air temperature and humidity were measured to determine the effect of parameters such as air flow rate, particle size and bed depth on the break through curve. Differential heat and mass balances coupled with a rate expression were solved numerically and the results were compared with experimental data. Calculated breakthrough curves showed close agreement with experimental findings, but temperature increases were lower than expected due to heat loss from the bed. Testing of a lithium chloride desiccant cooling system was conducted at Colorado State University. Information extracted from the experimental data was used to develop an expression for system performance as a function of room, supply and ambient air conditions. It was found that such a system would operate with a COP of 0.8 - 1.0 under the climatic conditions in Turkey. From the experimental and theoretical findings, it was determined that a desiccant cooling system utilizing natural zeolites and air as working fluid is feasible.