Talaşlı imalatta tezgahların yerleştirme düzenleri
  1. Tez No: 29217
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAATÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. METE DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
az ET Çalışmada, onca tezgah yerlesLirmonin önemi ve amacı açıklanmış ve uygun bir yerleştirme ile işletmeler acısından ne tür olumlu gali içmeler sağlanabileceği belirtilmiş; basit yerleştirme düzenleri üzerinde durularak bunların özellikleri acık lanmışt ir. Yerleştirme çeşitlerinin acikUrmiabinıid, tezgahların atelye i çer i -sil ndek i dug ı 1 mı i ur ı, ü zo 1 1 i I. i er :ı, ycii'urlı ve sakıncalı yanları üzerinde durularak, birbirleriyle olan ilişkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Siparişe göre (atelye tipi) üretim & i & tem inin özellik leri ve öğeleri belirlenerek, bu üretim sisteminin işletmeye saglıyacagı olumlu ve olumsuz gelişmeler açıklanmıştır. incelenen atelyenin mevcut durumundan hareket ederek, özellikleri tespit edilmiş, imalatın hangi aşamalar doğrultu sunda gerçekleştiği belirtilmiştir', Cra-ft yerleştirme modeli ele alnıaı. '!, iiı nek ataiyoya uygulanmıştır. Uygulamada atelyode imal edilen“çektirme”ve“tel ezme haddesi”örnek alınmış, bu iş parçalarına göre en iyi yerleşim düzeni, Klasik Hesaplama Metodu ve Bilgisayar Programı yardımıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, imal edilen iş parçala rıyla ilgili yeni tezgah yerleşim düzenleri ku.ulmuş ve bu yeni düzenlerin, atelyenin eski tezgah düzenine güre daha olumlu sonuçlar vereceği belirlenmiştir. !Tll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, firstly the importance and the aim of the Facility Layout and the benefits obtained through this setting have been explained. Simple Layouts and their specialities have been described. By the explanations of the facility layouts, the layout of the machines in the workshop, their specialities, advantages and disadvantages have been stated and their relationship with the others have been described. Depending on the order type the specialities and the parts of production have been determined and the advantages and disadvantages to the company have been explained.“Craft”, as an alternative facility layout, has been explained with the models specialities and advantages. Following the present state of the sample workshop, the specialities have been stated and the production processes have been explained.“Craft”has been applied to the sample workshop. On the application,“puller”and“rolling mill for wire”which are produced at the workshop have been taken as an example, and depending on these work parts, the best layout both the IV