Maçka Silâhhanesi'nin tarihsel gelişimi, İTÜ Maçka binası olarak kullanımı ve koruma sorunları
The historical evolution of the Macka Armoury, its adaptive re-use as the ITU Macka campus building and the conservation problems
- Tez No: 292164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLSÜN TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma kapsamında, 19. yüzyılda İstanbul'da inşa edilen Batılılaşma dönemi askeri yapılarından önemli biri olan Maçka Silâhhanesi'nin tarihsel gelişim süreci incelenmiş, mevcut durumu analitik rölöve teknikleriyle belgelenerek yapının mevcut durumu değerlendirilmiş ve yapının yeniden kullanımına yönelik müdahale önerileri geliştirilmiştir. 1874-75 yıllarında Maçka Kışlası yerine inşa edilen bu yapı Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar silah deposu olarak kullanılmış olup, 1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne devredilerek eğitim amaçlı işlevlendirilmek üzere yenilenmiştir. Günümüzde halen üniversite bünyesinde kullanılan Silâhhane yapısı, kimi koruma sorunlarıyla karşı karşıyadır ve yapının gelecek kullanımlarında dönem ekleriyle bir bütün içerisinde korunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Macka Armoury, which is one of the Westernization period military buildings constructed in the 19th century in Istanbul is historically analysed, documented by analytical survey techniques, evaluated based on the existing structure and situation, and the essential interventions are defined for the adaptive re-use of the building. It was built as a military depot between the years 1874-75 by replacing the Macka Barracks, and was renovated in order to be used for educational purposes after being handed over to the Istanbul Technical University in 1955. Still functioning as a University facility, the Armoury building has been facing some significant conservation problems and hence, its integrated conservation with the compatible historical additions is intended for future uses.