Mikro ark oksidasyon yöntemiyle titanyum esaslı implantların yüzey özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of surface properties of titanium based implants with micro-arc method
  1. Tez No: 292203
  2. Yazar: FAİZ MUHAFFEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Ti6Al4V implant malzemesinin yüzeyinde, kalsiyum ve fosfor bulunan bir çözelti içinde mikro ark oksidasyon işlemiyle poroz, pürüzlü ve aynı zamanda antibakteriyel bir katman oluşturulması amaçlanmıştır. Mikro ark oksidasyon çözeltisi içine farklı miktarlarda gümüş nitrat katılarak gümüş miktarının antibakteriyel özelliğe etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Mikro ark oksidasyon işlemi sonrasında kaplamanın yüzey özellikleri tarama elektron mikroskobu, X-ışınları analizleri, yüzey pürüzlülüğü, ıslatma açısı testleriyle incelenmiştir ve antibakteriyellik testleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, gümüş nitrat ilavesinin oksit tabakaya antibakteriyel özellik kazandırmasının yanı sıra oksit tabakanın yüzey morfolojisini tamamen değiştirdiği ve implant malzemesinin yüzey pürüzlülüğünü ile ıslanabilirliğini önemli ölçüde arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca implanstasyon öncesi standart olarak uygulanan implant sterilizasyonu işleminin antibakteriyel özelliğe etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys have high mechanical properties, superior corrosion resistance, bone-like elasticity module, low density and high bio-compatibility. These properties make them preferable in medical applications due to their wide application fields. Titanium oxide layer that occurs on the surface is bio-compatible however the most important issue of bio-inert materials to improve bone-tissue binding after implantation. This situation is affecting the success of implantation. In order to provide the bio-active surface in medical titanium alloys, it is determindly studied to form a hydroxyapatite layer on a titanium oxide layer. To ensure the formation of hydroxyapatite, micro-arc oxidation method is used by many researchers nowadays. In this study, the aim is to develop a microporous, rough and antibacterial surface on Ti6Al4V alloy via micro arc oxidation process. Different amount of silver added to micro arc oxidation solution and examined the antibacterial effect of silver concentration.