Hava tabakalı dış duvarlar: Tuğla örneği
Cavity walls: Brick version
  1. Tez No: 292218
  2. Yazar: DİLEK TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hava tabakalı duvar sisteminin amacı, hava ve su geçirimsizlik sorunlarının ayrı ayrı çözüldüğü bir duvar oluşturmaktır. Bunu sağlamak için aralarında hava tabakası olan iki duvar örülür. Dıştaki duvar yağmur engeli görevi yapar, içteki duvar ise taşıyıcılık, ısı yalıtım v.b. gibi görevlerle birlikte rüzgar geçirimsizliği görevini yerine getirir. Yağış sularının büyük bir bölümü dıştaki duvarla engellenir, yağmur dış duvardan içeri sızsa bile iki duvarın arasındaki hava tabakasının alt kesimindeki etekler ve deliklerle tekrar yapının dışına çıkartılır. Bu delikler aynı zamanda boşluktaki nemin kurumasında ve rüzgarın duvar kesiti boyunca oluşturabileceği basınç farkını azaltmaya yardımcı olmaktadır.Hava tabakalı duvar sisteminde malzeme olarak tuğlanın kullanılması, sistemi daha da etkin hale getirmektedir. Geleneksel mimaride kullanılan tuğla, yapı tasarımında aynı zamanda enerji korunumu sağlayan bir yapı malzemesidir. Konutlardaki en büyük enerji tüketimi ısıtma ve soğutmadan kaynaklanmaktadır. Tuğlanın ısıl kütle özelliği kullanılarak yapılan tasarım doğal enerjiyi kullanarak mekanik ısıtma ve soğutmaya olan ihtiyacın azaltılmasını sağlar. Isıl kütle, sıcaklık değişimlerinin doğal olarak orta seviyede tutulmasını sağlamaktadır.Sonuç olarak; hava tabakalı duvar sistemi dış duvarlardan beklenen performans kriterlerini yerine getirebilecek kapasiteye sahiptir. Hava tabakalı duvar sistemi tuğla yapı malzemesi kullanılarak, tasarım ve işçilik açısından sorunsuz bir şekilde uygulandığında duvar sisteminin performansı daha da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the cavity wall system is to form a wall solving the air and the moisture impermeability problems seperately. In order to obtain this, two external walls have been built with a cavity in between. The outside wall acts as a rain barrier; the inside wall, on the other hand, acts as a wind barrier together with the othe roles such as load bearing, thermal insulation etc. Most of the rain water is stopped with the outside wall, even if the rain penetrates thorough the outside wall, it will be converted to the outside again by the help of the trays and the joints at the bottom of the cavity between the walls. Those joints also help in drying of the moisture inside the cavity and decreasing the pressure difference that might be formed by the wind through the wall?s profile.Besides all of the above mentioned adventages of the cavity wall system, constructing the wall with bricks makes the system more effective. The brick which is also used in the traditional architecture, is the building material supplying energy efficiency in building , at the same time. The major sources of household energy consumption are heating and cooling. By using the thermal mass property of the brick enables natural energy to help reduce dependence on mechanical heating and cooling. Thermal mass acts to moderate temperature fluctuations naturally.As a result; the cavity wall system has got the capacity to supply the performance criteria expected from the external walls. When the cavity wall system has been constructed without any design and workmanship defect by using brick construction material, performance of the wall system increases more.