Yapı elemanlarından ses geçiş kayıplarının bilgisayar yardımıyla hesaplanması ve yapılan uygulama örnekleriyle ses geçirimsizliğini etkileyen parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 66728
  2. Yazar: HACER BAYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KURRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Tezin amacı; ses fiziğinin önemli konularından olan yapı elemanlarının hava doğuşlu seslere karşı davranış biçimleri ve yapı elemanlarının ses azaltan özelliklerinin incelenmesidir. Tez çalışması; dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gürültü kontrol süreci ve gürültü düzeyleri incelenmiştir. Gürültü kontrolü; gürültü kaynağı, çevre, kullanıcı bileşenlerden oluşan istenilmeyen sesleri kişi ve toplum sağlığı konforu açısından ele alarak istenilen düzeylere indirme süreci olarak tanımlanabilir. Yapı elemanlarının ses geçirimsizlik özelliği içinde önemli etkenler; - Dış ve iç gürültü koşullan ve bağlı oldukları faktörler - Yapı kabuğunun ve hacim içinde kabul edilebilen ses düzeyi ele alınmıştır. İkinci bölümde literatürdeki hava doğuşlu sesler için yapı elemanlarının ses geçiş kaybı hesap yöntemleri incelenmiştir. Tek tabakalı ve çift tabakalı bileşenler için eğilme sertliği, uzunlamasına dalgaların hızı, rezonans frekansı, kritik frekans ve bu değişkenlere bağlı olarak; ses geçiş kaybı hesap yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde incelenen hesap yöntemlerinden uygulama kolaylığına sahip olan ve ölçümlere yakın değerler veren yöntemler seçilerek bu akış diyagramı oluşturulmuştur. Bu diyagram baz alınırak Pascal dilinde bilgisayar programı haline dönüştürülmüştür. Ses geçiş kaybı hesaplan için; rezonans ve kritik frekansa bağlı kontroller yapılmış, bu kontroller sonucunda uygulama hesap yöntemleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalar dört grupta toplanmıştır. Birinci grupta tek tabakalı farklı malzemeli ve farklı kalınlıktaki duvar elemanları, ikinci grupta farklı cam\ duvar oranına sahip olan elemanlar, üçüncü grupta çift tabakalı elemanlarda tabakalar eşit, boşluk genişlikleri farklı alınarak boşluğun etkisi araştırılmış, dördüncü grupta tabakaları farklı çift tabakalı duvar örnekleri incelenmiş aradaki boşluk(O.lm) sabit alınmıştır. Uygulama sonuçları, incelenen grupların kendi içlerinde ve uygulama grupları arasında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; bu araştırmada yapılan çalışmalarda hava doğuşlu seslere karşı tek tabakalı ve boşluklu çift tabakalı duvarlar için geliştirilmiş teorik formüller bir araya toplanarak ses geçiş kaybı diyagramı oluşturulmuş ve bu diyagram doğrultusunda yapılan incelemelerle ses yalıtımı konusunda bazı pratik sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Noise is the collection of complicated structured, irregular sound with high level, that causes risks on human's audition performance, physiological and psychological health. Noise control is the case of creating and economic and comfortable environment, where desired functions are provided. The variables of noise control are performance, cost and feasibility, the componentsare source, environment and user. The components; source environment and users are related with each other during the noise control period. The subsystems that form the components are under the affect of indoor and outdoor noise conditions. To provide the productivity, comfort and health of the users at the highest level, auditory comfort conditions. Design decisions should be made according to the estimated solution alternatives. Noise control can be provided by the precautions taken in the system-component. During the noise control period the components source, environment and user must be examined and subparameters must be formed. If the problem can not be solved with the present conditions, then the values of the parameters must be changed. This process must be repeated until the desired solution is obtained. One of the most important step of the control system in the built environment is the noise control made by the construction materials. Sound is the pressure fluctation in the air that orginate by the affect of a force in an elastic medium and it is a physical fact that motivates human's auditory senses. Superficial sounds are described as noise. Outdoor environment noises; - Transportation noises - Industry noises - Construction noises - Recreational and ammusement & commercial sounds The factors that effect the sound level in outdoor environment are; - Distance - Sound absorption of the air - Climate conditions - Plant and earth cover - Topographic situation - Groups of trees- Reflective surfaces The outdoor noise levels differ according to the place of the receiver point and location. The factors that affect the noise level are; - Heavy vehicle - Distance - Avarage volume of traffic - Slope of the road(road pradient) - Obstacles - Reflective surfaces of the buildings - Reflective surfaces - Absorbtion of the ground - Incident angle of the sound If the source of the sound or the noise is in the outdoor environment, in indoor environment (i.e. functional spaces in buildings ) sound level that forms the acustic conditions is related with the following factors; - The power of the source of the sounds - Sound reduction index of the element. - Area of the surface - Total absorption of the space (volume) For outdoor noises, the noise reduction index of the facade is important. As the noise reduction index of the element increases the sound being transmitted into the indoor space decreases at the same ratio. Sound to inner space in two ways as directly and indirectly. In the direct transmission; sound reaches to the receiver by the vibration of the molecules passing through the dividing surface. In the direct path transmission sound reaches to the receiver in two ways; - Sound molecules, vibrating the other dividing elements - By the sound energy, vibrating another surface When the sound hits the panel, a part of the sound energy reflects and some part is absorbed because of the friction force on the surface. Some of this energy returns. Considering that the sound divides into three parts; reflecting, sound energy is Er, absorbed sound energy is Ea, transmitting sound energy is Et. The sound energy on the surface is Ei; Ei= Er+ Ea+ Et The sound reaching to the receiver indirectly, is the sound passes( transmitis )to the space through the construction elements.The subject estimated in this research, is the sound energy transmitting through the construction elements. The reduction index of a voice transmitting through an element is the ratio of the intensity of the sound that hits the element to the intensity of the transmitting sound. II x = It Wi wt 1 R = 10log, dB x Calculation of noise reduction index is made to, one layered, two layered components, homogen and composed walls. The values of noise reduction index are estimated, and a diagram is formed for airborn sounds. Programme is written in Pascal Computer. The general structure of the programmeis given below. Number of components index, NOne layered Double layered Sound reduction H3 From 1 to N In the research made, some inputs are taken constant and some are variable. The effects of the variable inputs are chosen considering the following: - Comparing the sound reduction index of the wall samples used in the application - The effects of the elements dimensions,- The effects of glass\ wall rate on sound reduction index - The effects of the width of the air gap in double layered walls - The effects of different materials on sound reduction index - The effects of one or double layered components on sound reduction index - The effects of materials thicknesses - Determining the materials which give same sound reduction index - The effecte of resonance and critical frequency on sound reduction values The studies made according to these criteria are gathered in four groups: 1- One layered components of different materials examined in different dimensions (4x3m, 3x3m, 5x3m) 2- Different rates of glass(1/10, 2/3, 1/4, 1/2) are examined in 3x3m wall 3- Two layered components of some materials are examined with different width of air gap 4r Two layered components are examined according to different materials for each layer The results obtained from the research are: 1- As the thickness and the density of the material increases, sound reduction index increases 2- Resonance frequency increases with the increase in the materialthickness 3- As the opaque area of the surface increases, sound reduction value increases 4- The sound reduction index decreases, as the resonance frequency decreases 5- As quantity of layers are increased, sound reduction increases.