NACA profil aile geometrisi hesap programı
NACA section family geometry calculation program
  1. Tez No: 292220
  2. Yazar: ULAŞ RİŞVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CAN TAKİNACI, DOÇ. DR. BARBAROS OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Marine Science, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada NACA profil ailesini üreten bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program NACA 4-dijit, 5-dijit, düzeltilmiş 4-dijit, düzeltilmiş 5-dijit, 16,6 ve Biconvex serisi kanat geometrilerini üretmektedir. NACA 6 serisi haricindeki kesitler, kesitlerin orjinal analitik ifadelerinden üretilmişlerdir. NACA 6 serisinin kalınlık dağılımlarını veren analitik ifade oldukça zor olduğundan NACA 6 seirsi için yayınlanmış tablolar kullanılarak kalınlık dağılımları oluşturulmuştur. Programın önemli bir özelliği ürettiği kesitlerin, AutoCad çizim programına otomatik olarak çizimini sağlayan script dosyalar oluşturmasıdır. Çalışma kapsamında üretilen script dosyalar sayesinde istenilen kanat kesitinin AutoCad ortamında tam ölçekli olarak çizilmesi birkaç saniye gibi çok kısa bir zamanda gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, software that computes NACA airfoil sections was generated. Program generates NACA 4-digit, 5-digit, modified 4-digit, modified 5-digit, 16, 6 and biconvex series airfoil sections. All but the 6 series coordinates are generated from the original analytic descriptions of the families. The 6-series, due to the difficulty of implementing the method used for generating the thickness forms, are constructed from a database of the thickness forms. The most important feature of the program is generating the script (.scr) file as an output for the well known program AutoCAD, Owing to our NACA generating program the sections can be drawn on AutoCAD screen in a second.