Mimari tasarımda iletişim modeli olarak oyun
Play as a communication system in architectural design
  1. Tez No: 292221
  2. Yazar: BURCU BOSTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK YÜREKLİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez içinde mimarlık, oyunu oluşturan kural ve iletişim sistemleriyle açıklanacaktır. Mimarlık süreci, oyun süreçlerinde olduğu gibi kurallarla örülü bir ağ içinde bulunur. Bu karmaşık ve sabit olmayan sistemde mimarlık, oyunun kendisini, oluşturduğu sistemle yalıtarak anlamlandırmasında olduğu gibi, kendisini kendi oluşturduğu kural içinde tanımlar. Ancak bununla birlikte kural içinde hareket eden ve kuralın oluşturduğu seçeneklerle iletişim kuran oyun elemanlarının oluşturduğu belisizlik, mimarlıkta da bulunur. Belirlenmişlik ve belirlenmemişlik arasındaki bu sürekli karşılaşma her yeni oyunda ve mimarlık için her yeni kurguda, kendisini, oluşturduğu kurallarla yeniden belirler. Böylece her mimari yaratım, kendi kendisi içinde oluşmuş iletişim kurallarının oluşturduğu bir oyun haline gelmiş olur.
Özet (Çeviri)
In this study, the architecture is researched with the idea of play which is described with rules and communication systems. Like the process of play, architecture process, exists in a chaotic environment that is formed with several rules. In this chaotic and unstable environment, architecture sets a meaning by isolating itself, like a play. On the other hand, unlike the stable character of isolation the interpretation of the rules in a play is also exist in architecture. So in every fiction, predictable and unpredictable has a continuous relationship which forms different rules in every touch. In this case, every architectural creation turns into a play with its own setting up rules in a communication system.