Stratejik yönetim ve sigorta sektöründeki bir işletmede uygulaması
Strategic management and implementation of balanced scorecard in an insurance company
- Tez No: 292238
- Danışmanlar: DR. CAHİT ALİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ülkemizde kurumsal karne felsefesi bir ölçüm sistemi olarak algılanmaktadır. Kurumsal performansın ölçümü ancak, finansal ve finansal olamayan ölçütlerin karışımından oluşan ölçütler kümesi ile mümkün olsa da geleneksel yapıda, finansal ölçülere daha fazla odaklanılmakta ve finansal ölçütlerin sonuçlarına sebep olan davranışlar yeterince incelenmemektedir. Bu çalışma kapsamında; sigorta sektöründeki bir işletmede uygulanan kurumsal karne ile finansal ölçüleri doğrudan etkileyebilecek olan finansal olmayan ölçütler de değerlendirilmeye alınmış olup, performans göstergelerinin takibi ile kurum yöneticilerin erken ve hızlı biçimde düzeltici faaliyetlere geçmeleri ve kurumun stratejileri için önemli olan ölçütlere odaklanılması amaçlanmıştır.Kurumun vizyon ve misyonunun gerçekleştirilmesi ile ilgili olarak belirlenen stratejik yönelimler doğrultusunda geliştirilmiş hedeflerin planlı bir şekilde hizmet sunma politikalarına yansıtılması, hedeflerin somut program ve faaliyetlere dönüştürülmek suretiyle hizmet etkinliğinin ve performansın artırılması ve stratejik planlama anlayışının kurumun her seviyesinde özümsenerek bir kurum kültürü haline dönüşmesini sağlamak bu çalışmanın başlıca amaçlarındandır.Çalışmada literatür araştırması sonucu elde edilen stratejik yönetim ve kurumsal karne metodolojisine ilişkin bulguların yanısıra Dünyadaki ve Türkiye'deki sigorta sektörünün genel yapısına ilişkin göstergeler incelenmiş olup, öne çıkan trendlere, son yıllarda yaşanan ve sigorta sektörünü etkileyen ekonomik, sosyal, politik ve teknolojik gelişmeler ile öngörülen risklere yer verilmiştir. Sigorta sektöründe faaliyet gösteren kurumun misyonu ve vizyonu doğrultusunda belirlenen hedeflerinin geliştirilen kurumsal karne modeli ile gerçekleşmeleri takip edilerek, elde edilen bu verilerden kurumun üç yıllık stratejilerinin belirlenmesi sürecinde yararlanılmıştır. Bu tez çalışmasında ayrıca stratejik planlama süreci ve kurumsal karne uygulamasına ilişkin çalışmalar ve sonuçları ile performans ölçümü ile ilgili temel kavramlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balanced scorecard philosophy is perceived as a measurement system in our country. In traditional structure, financial measures are more focused than non-financial measures and the behavior that causes the financial criteria results is not examined sufficiently, although the corporate performance measurement is only possible with the mixture of the financial and non-financial criteria set. In this study, the non-financial measures that can directly affect the financial criteria also evaluated in the balanced scorecard implementation of an enterprise in the insurance industry. By monitoring the performance indicators, it is provided that the corporate managers can take corrective actions early and quickly and focus on the metrics that are important for the institution?s strategy.Reflecting the developed objectives in line with the strategic directions that are defined in relation with performing the organization?s vision and mission in a planned way into the service policies, enhancing the performance and service activity by converting the objectives into the specific programs and activities, and providing the strategic planning concept to turn into a corporate culture at all levels of the organization are the main objectives of this study.In the study, literature research results related with the strategic management and balanced scorecard metodology as well as the general structure indicators related with the insurance sector in the world and Turkey were investigated and leading trends, the economic, social, political and technological developments and projected risks that affect the insurance sector in recent years were discused. The balanced scorecard model developed in order to follow the realizations of the goals set in line with the institution's mission and vision provided the data that was used to in the process of determining the institution's three-year strategy. This thesis also reports the strategic planning process and implementation of balanced scorecard model and its results as well as the basic concepts of performance measurement studies.