Plastik enjeksiyon yöntemiyle imalatta hataların tespiti ve proses şartlarının optimizasyon uygulması
Production faults in plastic injection molding method and application of processing conditions optimization
- Tez No: 292239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı plastik parçaların enjeksiyon yöntemi ile imalatında ortaya çıkabilecek hataların analiz programı yardımıyla önceden tespiti ve bir uygulama ile proses şartlarının optimizasyonu yapılarak hataların giderilmesidir.Yedi bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde plastik parça tasarımından enjeksiyon yöntemi ile imalatına kadar olan süreç kısaca özetlenmiştir.İkinci bölümde plastik malzemelerin yapısından bahsedilerek imalatı etkileyen fiziksel, mekanik ve termal özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Enjeksiyon ile imalatta sıklıkla kullanılan bazı termoplastiklerin kullanım alanları ve özellikleri belirtilmiştir.Üçüncü bölümde plastik enjeksiyon prosesinin nasıl gerçekleştiği açıklanmıştır. Plastik enjeksiyon makinasının hangi kısımlardan oluştuğu ve bu kısımlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Plastik kalıplarını oluşturan birimler ve kullanılan sistemler örneklenmiştir.Dördüncü bölümde enjeksiyon ile kalıplamada tasarım esasları üzerinde durulmuştur, dikkat edilmesi gereken noktalar ve uygun tasarımın ne şekilde olması gerektiği örneklerle gösterilmiştir.Beşinci bölümde enkesiyon prosesi sırasında oluşabilecek hammadde, parça tasarımı, kalıp tasarımı ve proses parametresi kaynaklı hataların neler olabileceği ve bu hataların hangi yöntemler kullanılarak nasıl giderileceği açıklanmıştır.Altıncı bölümde inşaat sanayinde kullanılan bir ek-muf plastik parçasının ?Autodesk Moldflow Insight? programı kullanılarak plastik enjeksiyon analizi yapılmıştır. Ortaya çıkabilecek problemler saptanarak proses şartları optimizasyonun nasıl gerçekleştirileceği gösterilmiştir.Son bölümde enjeksiyon analizi sonrası ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek plastik parça imalat sürecinde kullanılacak enjeksiyon analizi programının proses parameterlerinin optimizasyonunda fonksiyonel bir araç olduğu ve plastik parça hatalarını önleyerek kaliteyi ve verimliliği arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to discover the potential faults that may occur while manufacturing with injection molding and also to find out an application that may solve the faults with optimizing process conditions.This thesis composed of seven sections. In the first section, manufacturing of the plastic product with injection molding is summarized.In the second section, the physicial, mechanical and thermal structure of plastic materials that affect manufacturing conditions is explained. The application areas and characteristics of plastic injection method and thermo-plastics that are often preferred in manufacturing are emphasized.The plastic injection process is explained, in the third section. The pieces of plastic injection machine are introduced and main typical information about these pieces are provided.In the fourth section, mainly the designing fundamentals of injection molding are discussed, and the points that should be considered and the appropriate design methods are explained with examples.In the fifth section, the faults of material, piece design, mould design and process parameters that may occur during the injection process are defined, and the methods that can be used to solve these faults are explained.In the sixth section, a plastic injection analysis of Y type joint that used in construction, is made by using the programme of ?Autodesk Moldflow Insight?. The potential faults are determined and the methods how can the process conditions are optimized are shown.In final section, with evaluating the results that coming up after plastic injection analysis, injection analysis programme which will be used in plastic part manufactring process is determined that it is a functional tool at process paramaters? optimization and increasing the effiency and quality while fixing plastic part faults.