Dört akslı bir aracın taşıyıcı sisteminin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Inspection ofthe load carrying system of a four-axle vehichle with finite element method
  1. Tez No: 292246
  2. Yazar: SEMİH ALPUGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yük taşımasında kullanılan ticari araçlar üzerinde bulunan süspansiyon parçaları, şaşi ve taşıyıcı parçalar yüksek yükler altında çalışmaktadırlar. Parçaların çalışma koşullarında var olan bu güçlükler nedeniyle bu parçalar uzun deneme süreçlerinden geçmekte, bu nedenle parçaların tasarım süreleri uzamakta ve geliştirme maliyetleri artmaktadır. Yük altında çalışan parçaların üzerine gelen gerilmeleri hesaplamak ve bu sayede deneme sürecine geçilmeden tasarımda yapılacak iyileştirmelerle parçaların geliştirme sürecini kısaltmak için sonlu elemanlar yöntemi (SEY) kullanılabilmektedir. Bu yüksek lisans tezinde dört akslı ve iki akstan direksiyonlanabilir bir ticari aracın SEY ile modeli ABAQUS programında oluşturulmuş ve bu model aracın çeşitli yükleme konumları için statik olarak yüklenmiş ve araçta bulunan parçaların bu yükleme koşulları altındaki davranışları incelenmiştir. SEY ile hazırlanan modelden elde edilen sonuçlar, araç üzerine takılan sensörler ile yapılan ve aracın yol üzerinde hareketi sırasında elde edilen gerçek değerler ile karşılaştırılmış ve sonlu elemanlar modeli ile elde edilen sonuçlarda oluşan doğrulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to their usage, the suspension systems, chassis and supporting parts of commercial vehicles are working under heavy forces. Due to these hard working conditions, these parts are going through long testing periods, which increases the design time and developing cost of these parts. To calculate the stresses on the parts working under loads and thus reduce the development time with the improvements made on the design before the testing phase begins, finite element method (FEM) can be used. In this master thesis, the FEM model of a four-axle commercial vehicle which can be steered from 2 axle is prepared in ABAQUS program, this FEM model is loaded for different loading conditions of the vehicle and the responses of the parts of these vehicle is inspected for these loading conditions. The results from the FEM model are compared with the actual results, which are obtained from sensors on the actually vehicle being tested on the track, and the resulting error margin for the FEM model is calculated and thus the validity of the model will be checked.