Anadolu otoyolu Bolu-Çaydurt kesiminin mühendislik jeolojisi
- Tez No: 29226
- Danışmanlar: PROF. DR. S. OKAY EROSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ö Z Anadolu Otoyolu ' nun 3. kışımı olarak anılan ve Bolu - Çaydurt güzergâhını içeren çalışma alanındaki Mühendislik Jeolojisi incelemeleri başlıca üç aşamada gerçekleştiri lmiştir. İlk aşamada; güzergâh ve yakın çevresinde genel amaçlı bölgesel jeoloji çalışmaları yapılarak otoyolun geçeceği kaya ve zeminlerin stratigrafik özellikleri ile malzeme olanakları araştırılmış ve 1/25 Q00 ölçek doğrultusunda har i ta 1 arımı st ir. Metamorf itlerden oluşan Paleozoyik temel ile dolomitize mermer ve fillitlerin üzerine gelen Jura ' ya ait Akdere kireçtaşı ise Kuzey Anadolu fayı etkisi sonucu kırıklı bir yapıda olup üst yapı ve beton malzemesi olarak kullanıma uygundur. Kretase ' nin fi is f asiyesindeki Sogukçam ve Bayramıslar formasyonları ise çakı İtası, kireçtaşı ve kumtası ardalanmalı olup otoyol gövde dolgusu için kullanılabilecektir. Eosen yaslı Apalar formasyonu ile Pliyosen ' in Catakören f ormasyonundaki killi düzeyler yarmalarda şev sorunu yaratabilecek niteliktedir. Kuvaterner ' in genç birikintileri ise geniş alanlarda yüzeylenmekte olup, yamaçlarda alüvyon konileri şeklindedir,ikinci aşamada; otoyol güzergâhı boyunca 4 kilometrelik bir genişlikte, derinlikleri 18 - 54 metre arasında değişen 130 adet temel sondajı gerçekleştirilmiştir. Sondajlar ile birlikte yapılan arazi ve laboratuvar deneyleri sonucunda birimlerin ayrıntılı jeoteknik özellikleri belirlenmiştir. Son aşamada ise; km 26 + 450 Çaydurt Vadisi içerisindeki kalın alüvyal çökeller nedeniyle kazık temelli köprü ile geçilmesi planlanan yerin ayrıntılı jeolojik incelemesi yapılarak 1/1 000 ölçekte haritalanmıştır. Köprü yerinde açılan 10 adet temel araştırma sondajı ile yeraltı koşulları incelenerek arazi ve laboratuvar deneyleri sonucunda kazık tipleri ile boyları belirlenmiştir. Kazık çakımı işleminden hemen sonra gerçekleştirilen yükleme deneyleri sonucunda kazık taşıma gücü analizleri ile birlikte güvenlik sayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A B S R A C T Engineering geological inspections on the work site mentioned as Stretch 3 within Anatolian Motorway" and Bolu - Çaydurt section have been completed in 3 stages. At the first stage; general regional geological works have been carried out and stratigraphic characteristics of rock and soil were examined and a 1/25 000 scale map was prepared. 2Methamorphite formed by Paleozoic base and dol omit i zed marble and Jurassic aged Akdere limestone has a faulted structure due to the effect of North Anatolian fault and suitable for use on pavement and concrete material. Sogukçam and Bayramislar formations having the characteristics of limestone fylisch are suitable for use as conglomerate, sandstone and limestone in a raw they will be used for embankment. White spread clay levels in Eocene aged Apalar and Pliocene aged Çatakören formations have the characteristics to cause slope problems. Quarternary aged deposits also stay on the surface broad areas in the form of alluvium cones on the slopes. At the second stage; by field and laboratory tests done with 130 boreholes varying depths between 18-54 m. with a width of 4 km. along the section. As a last stage; it was planned to pass the place with a pile foundation bridge due to the deep alluvial deposits in Caydurt Valley at km 26 + 450 and 1/1 000 scaled map has been prepared. Underground conditions have been checked by making 10 boreholes and by the field and laboratory tests type and length of piles have been determined. Bearing power analysis and reliability coefficient calculations have been made as a result of loading test after drilling.