Reprodüksiyon banyolarında kullanılan kimyasal maddeler ve filmin developmanına etkisinin incelenmesi
Investigetions on chemicals used in reproduction developer and their effects on development of the film
- Tez No: 29227
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE DÖLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Reprodüksiyon, basılması istenen bir orijinalin baskıya hazır hale getirilmesi işlemidir. Reprodüksiyonun temeli kullanılan materyallerin benzerliği ve yapılan işlemler açısından fotoğrafiye, fotoğrafı de karanlık oda prensibine dayanır. Bu prensibe göre; bir karanlık odaya, odanın dışındaki aydınlık bir ortamdan yansıyan ışıklar, küçük bir delikten geçerek odanın iç ve karşı duvarlarında dışarıdaki cismin ters olarak görüntüsünü oluşturur. Fotoğrafı cihazlarında istenilen konunun görüntüsünü tesbit edebilmek için ışığa duyarlı bir emülsiyon tabakasına sahip olan filmler kullanılır. Bu filmlerin en önemli özelliği emülsiyonlarında ışığa karşı duyarlı olan gümüş bromür, gümüş klorür ve gümüş iyodür bileşikleri taşımalarıdır. Bu bileşikler ışık etkisi ile kendilerini teşkil eden elementlere ayrışırlar. Bu ayrışma sırasındaki elektron alışverişi ile emülsiyon içindeki gümüş iyonları metalik hale dönüşür. Birinci banyonun görevi pozlandırma sırasında metalik hale dönüşen gümüşü karartmak ve bromürü filmin dışına atmaktır. Developman çözeltisinde bulunan kimyasal maddelerden dönüştürücüler; filmin poz gören yerlerinin kararmasını, hızlandırıcılar; dönüştürülerin filmin emülsiyonunu daha hızlı veya daha yavaş karartmasını, koruyucular; banyonun havanın oksidasyonu gibi dış etkilerden etkilenmeyip, film üzerinde oluşabilecek sis tabakasını önlemeyi, tanzim edicilerde; developman işlemini düzenlemeyi temin ederler. Birinci banyo formülündeki kimyasal maddeler ve miktarları filmi çekilecek orijinalin özelliklerine göre tayin edilir. Orijinalin tire, yanmton, düşük ya da yüksek kontrast olması, özelliklerden bazılarıdır. Uygun sıcaklık ve sürede tamamlanan birinci banyodan sonra film, ara (stop) banyosuna tabi tutulur. Bu banyonun amacı birinci banyodaki geliştirici maddeleri filmin dışına atarak olayı durdurmak ve tesbit banyosunun ömrünü uzatmaktır. Üçüncü banyo aşaması olan tesbit (fiksaj) banyosunda ise filmin poz görmeyen yerlerindeki gümüş bromür bileşikleri filmin dışına atılır. Daha sonra su ile yıkanacak ve kurutulacak film, baskı kalıbı için hazır hale getirilir. -VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigations On Chemicals Used in Reproduction Developer And Their Effects On Development Of The Film Reproduction is a process in which a original work is prepared ready to printing. Reproduction has similarities with photography with their materials used and proceduces and photography based on dark room principles. With this principle the photosensitive side of dark room is lighted with reflected light from the object with is desired to filmed and oppasite image is obtained on this photosensitive layer. In photography machines to obtain the image of the object, photosensitive emulsion layer is used. The material used here is light sensitive and contains silver bromide, silver chloride, silver iodide compounds. This compounds with the effect of light are decomposed to their elements. In this decomposition with electron actions the silver ions is transformed to metalic state. The aim of the first development is to darken silver which became metalic by exposure and extend the bromide out of film. Developer solution contains diffent chemicals and they function as follows; transformers is needed to darken the exposed parts of film layer, speeder is used to speed up or slow down darken procedure, protecter to prevent oxidations layer on the solution and to prevent fog layer on the film, and the organizer; organizes development process. In the formula of first developer bath, the chemicals amounts are determined by considering characteteristics of original which will be filmed. Some of the characterics of original piece are lith, halftone and kontrast. After completion of the first development bath with suitable temperature and time the film will be put intermediate bath. The aim of this procedure is to stop development which started with the first development bath, to top development, chemicals are extented out of the film, so the life of fixing can be extented. In the third bath (fixing bath) is needed to extend out the silver bromide compounds of the non-exposed parts of the film. Finally film is washed and dried, so it be cames ready for printing plates. VII-