Unmanned factories and process planning
- Tez No: 29228
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Uzun zamandır umutla beklenen insansız fabrikalar donanım acısından hazır olmasına karsın, yazılım açısından bazı sorunların gideri lememes i nedeniyle henüz isletmeye alınamamaktadırlar. Giderilemeyen sorunların basında süreç planlama olarak adlandırılan tasarımların imalat emirlerine otomatik olarak dönüştürülmesi gelmektedir. Fabrikalardaki vasıfsız isçilerin yerine geçecek robotlar, şeflerin ve mühendislerin yerine geçecek bilgi tabanlı sistemler yeterli düzeye ulaşmış bulunmakla birlikte, uzun çalışma yıllarına dayanan birikimlere sahip uzmanların yerine geçecek uzman sistemler henüz güven verecek bir aşamada değillerdir. Bu nedenle de insansız fabrikaların gerçekleşmesi için tek çıkar yol olarak görülen süreç planlama işleminin uzman sitemlerce
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unmanned factories of near future are more or less ready when we only consider the hardware components of these facilities. However, from software perspective, there still exist a lot work to do concerning particularly cognitive tasks such as process planning, scheduling and designing. Expert system concept is a recent subject of great interest to these tasks because of its potential for automating them, consequently for the realization of the unmanned factories. This dissertation focuses on expert system's application to the process planning area. Process planning is the phase of manufacturing that translates designs into manufacturing instructions. The purpose of this translation is to specify in details the appropriate operations that should be used to produce a desired part, the machines capable of performing these operations, the order of these operations, the related parameters to these operations, as well as the required tools and auxiliary equipments. In this study it is investigated several aspects of the expert process planning systems such as; functions, working steps, approaches of implementation, methodologies of knowledge representation and architectures. At the end of this investigation we are proposing an initial model, missing in the literature, with the hope to facilitate and decrease the cost of development and design endeavours of the expert process -11-planning systems. The model is obtained at the end of a comprehensive survey of existing systems. As another contribution, this dissertation investigates the feasibility of process planning via expert systems in the electronic assembly area, particularly printed circuit board assembly. Althought there are many research in the literature concerning expert process planning systems, they almost all are for machining operations. However from unmanned factories point of view it is also meaningful to handle this topic for any manufacturing area, if we really would like to carry out these facilities. The reason of the choice of this field is its great share in the national income and the relative importance of the process planning task in this industry. The dissertation ends with describing the drawbacks of existing systems, and the future works for that area. Ill-