Enerji sistemlerinde toprak yolundaki akım dağılımı ve optimal topraklama analizi
- Tez No: 29229
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Topraklama ve topraklama tesisleri normal işletme esnasında varlığını hemen hemen hiç hissettirmediği halde bir arıza durumunda etkili ol makta ve görevini yapmaktadır. Böylece elektrik tesislerinde çalışan şahısların hayatı korunduğu gibi, işletme emniyeti de sağlamış olmaktadır. Bundan dolayı, elektrik tesisleri içinde etkili bir koruma yapılabilmesi için, topraklamaya gereken önem verilmelidir. Bu tez 'de topraklama ve topraklama tesisleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci ve ikinci bölümlerde, topraklama ve topraklama tesislerinin genel tanıtımı, topraklama ile ilgili bazı temel kavramlar, topraklama çeşitleri ve topraklama çeşitlerine göre alçak ve yüksek gerilim tesislerinde yapılan topraklamalar yer almıştır. Üçüncü bölümde, topraklama yolundaki a- kim dağılımını doğuran sebepler incelenerek, topraklama yolundaki empedans bileşenleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, topraklama yolundaki akım dağılımına ilişkin tek taraflı eliminasyon yöntemi, çift taraflı eliminasyon yöntemi ve zincir empedansları yöntemi incelenmiştir. Beşinci bölümde, uniform olmayan toprakta, toprak elektrodu direncinin pratik olarak ölçülmesi ile iki tabakalı toprak içindeki topraklamanın optimum dizaynı ele alınmıştır. Altıncı ve son bölümde ise, bir sayısal uygulama ve sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although grounding and grounding stations almost are not felt itself ihile normal operating, in case of a ground fault, they are being effectual ind do all the functions what they have. Thus, they are not only protect the Lives of people working in power stations but also exist a safety. Therefore ue have to give required importance to grounding operation in order to make in effectual protection in power stations. Both theoretical and practical knowledges about grounding will be given in this thesis. The first and second part are devoted to the general introduction of grounding, and basic concepts about grounding, kinds of grounding, the grounding in low and high voltage stations which is equipped according to the kinds of grounding. The third part introduces the study about the causes reasoning current distribution on the grounding line. Part three also includes impedance components on the grounding lines. In fourth part of the thesis, one-sided slimination method relating to the current distribution on the grounding line is introduced, double-sided elimination method and network earth impedances ?nethods are also followed. The fifth part begins with practical measurements of the ground electrode resistance in non uniform soil, and an optimum design of grounding in a two layer earth structure is emphasized. In the final part six, there is a numerical example and conclusions.