Metalotermik yöntemle ferromolibden üretimindeki parametrelerin optimizasyonu
Optimization of parameters of ferromolybdenum production via metalothermic reduction process
  1. Tez No: 292295
  2. Yazar: GÜVENÇ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONURALP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında çeliğin mekaniksel ve fiziksel özelliklerini arttıran bir alaşım ilavesi olan ferromolibden alaşımı metalotermik redükleyici ergitme yöntemi ile üretilmiş ve üretimi etkileyen parametreler araştırılmıştır. Çalışmalar sırasında tenik kalite MoO3, granüle Fe2O3, çelik talaşı, redükleyici Al ve ferrosilisyum tozları ile curuflaştırıcı olarak CaO ve CaF2 tozları hammadde olarak kullanılmıştır.Tez çalışması bünyesinde yapılan deneysel çalışmalarda, standartlara uygun ferromolibden üretimi koşullarının saptanması amacıyla; 300g MoO3 sabit tutularak; %0?20 arasında değişen CaO, %0?12,5 arasında değişen CaF2 ilaveleri ile redükleyici olarak kullanılan Al stokiyometrisinin, %0?30 oranları arasında yapılan FeSi ilavesinin ve son olarak da %0?100 oranları arasında değişen Fe talaşı ilavelerinin etkileri incelenmiştir.Deneyler sonunda elde edilen alaşım ve curuflar öğütülüp EPMA, AAS ve XRF teknikleri ile incelenerek ürünlerdeki Mo kazanım verimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, production conditions of ferromolybdenum alloys by metallothermic reduction process were investigated. The formation of FeMo was tried to practice by using technical grade MoO3, granulated Fe2O3, steel scrap, aluminum, ferrosilicon, CaO and CaF2 powders.In the experimental studies, the conditions for producing of ferromolybdenum that provides the world standards were investigated. All the experiments were realized with 300g of MoO2 addition. Different ratios of CaO, CaF2, Al, steel scraps and FeSi were tried to produce ferromolybdenum. Ferromolybdenum alloys and the slag obtained from the experiments were characterized by using EPMA, AAS and XRF techniques.