Stratejik yönetimde patika bağımlılığı ve bir lojistik firmasında uygulama
Path dependency in strategic management and a case study of a logistics firm
  1. Tez No: 292297
  2. Yazar: TUĞBA ŞİŞKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, mevcut durumda var olan koşulların, daha çok geçmişte yaşanan olaylara bağımlı olmasını ve geçmişte yaşanan olayların bugünkü sonuçlara yol açmasını ifade eden patika bağımlılığı kavramı incelenmiş ve stratejik yönetim açısından değerlendirilmiştir. Bir şirketin çevre koşullarındaki değişime cevap verme yeteneği temel olarak kendi tarihsel gelişimine dayanır. Yapılan çalışmada teknolojik yatırımlarında, ar-ge çalışmalarında, insan kaynakları uygulamalarında, organizasyonel yapı ve kurum kültüründe patika bağımlı hale gelmiş organizasyonlarda patika bağımlılığına sebep olan etkiler detaylandırılmıştır. Başarılı firmalar nerede ve ne zaman duracaklarını ve devam edeceklerini bilen firmalardır, stratejik yönetimde patika bağımlılığı yaşanan alanları tespit ederek sonlandırmaya çabalamak ve yeni patikalar açmak gerekmektedir. Bu kapsamda lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmanın, kuruluşundan itibaren günümüze kadar farklı iş alanları, farklı teknolojiler ve insan kaynaklarına yatırımlarında verdiği stratejik kararlar incelenmiştir. Bulunduğu çevre içerisinde değişimlere verdiği cevaplar ve geçmiş bilgi birikimi ve tecrübesiyle firmanın yaşadığı patika bağımlılıkları ve etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the path dependency concept, which is expressing the existing conditions have become more linked to the cases in past and past events are leading to the present events, has been examined and evaluated in terms of strategic management. A company's ability to respond to changes in environmental conditions, mainly based on their historical development. In that study, effects that cause path dependency in organizations -which have become dependent on the path in technological investments, in research and development studies, in human resources practices, in organizational structure and corporate culture- are detailed. Successful companies know where and when they should stand or continue, in strategic management it is necessary to detect path dependency fields to try to break it and open new paths. In this context, strategic decisions to invest in different business areas, different technologies and human resources of the company in logistic sector are examined from establishment to present. In response to changes in the environment and past experience, knowledge and experience with the company's dependence on the path is explained.