Devrek-Filyos-Kilimli (Zonguldak) arasında yer alan volkanitlerin petrojenetik ve jeokimyasal incelemesi
Petrogenetic and geochemical analysis of volcanics among Devrek-Filyos-Kilimli (Zonguldak)
  1. Tez No: 292460
  2. Yazar: MUHAMMET KONAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN BACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; Devrek-Saltukova-Filyos-Kilimli arasında kalan bölgede yayılım sunan Üst Kretase yaşlı volkanitlerin jeolojik özelliklerinin (litoloji, petrografi, jeokimya) belirlenmesidir.İnceleme sahasındaki Yemişliçay Formasyonundan petrografik inceleme amaçlı toplam 18 adet volkanit (andezit, bazalt, aglomera ve volkanojenik kumtaşı) alınmıştır. Bu örneklerden ayrışma ve bozuşma göstermeyen, taze ve masif aynı zamanda ana formasyonu temsil edebilecek özellikte olan andezitik ve volkanojenik kumtaşı karakteri sunan 10 adet seçilmiş örnekte detay mikroskobik inceleme gerçekleştirilmiştir. Mineralojik detay inceleme ve petrografik tanımlamalarının yapılması amacıyla ince kesitleri hazırlanarak, Hertel ve Reuss-Kassel marka polarizan araştırma mikroskobunda X ve I nikolde, X10 ve X40 objektif büyütmelerinde polarize ve doğal ışık altında incelemeleri ve modal analizleri yapılmış, fotoğrafları çekilmiştir. Petrografik incelemeleri gerçekleştirilen 2 adet andezit örneğinden (N-1A, N2-A) detay mineralojik bileşimin tespiti için XRD (x-ray difraktometri) çekimleri gerçekleştirilmiştir. Amaca yönelik 18 adet volkanit örneğinden tüm kaya kimyasal analizleri (major oksit, iz ve nadir toprak element) ICP-MS ve ICP-AES yöntemleriyle ALS Chemix laboratuvarında (Kanada) gerçekleştirilmiştir.Tüm jeokimyasal verilerden, andezitik ve bazaltik volkanitlerin kalkalkali bir mağmadan itibaren geliştikleri belirlenmiştir. Özellikle volkanitlerin ada yayı volkanitleri olarak tanımlanan, kimyasal olarak kıtasal kabuk kontaminasyonuna (bulaşımı) uğramış, tüketilmekte olan, konverjan aktif plaka sınırlarındaki mağma ve volkanizma ve ilişkili ürünleri oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine the geological properties (lithology, petrography, geochemistry) of the Upper Cretaceous volcanics seperated within the area, among Devrek-Saltukova-Filyos-Kilimli.Total 18 volcanics (andesite, basalt, agglomerate and volcanogenic sandstone) were taken from the Yemislicay Formation within the study area for petrografic analysis. Selected 10 of andesitic and volcanogenic sandstone samples that don?t show weathering and alteration, fresh and massive and, at the same time have feature of representing the main formation, were examined in detailed microscopic. To make a mineralogical detailed examining and a petrographic description, thin sections were prepared, in Hertel and Reuss-Kassel brand polarizing research microscope in X and I nicol, in X10 and X40 objective magnification polarize and day-light examine and modal analysis were made and were taken pictures. In order to determine the detailed mineralogical composition XRD graphics (x-ray diffractometer) were taken from the 2 andesitic samples (N-1A, N-2A) which were petrographically defined. Whole rock chemical analysis (major, trace and rare earth element) of 18 volcanic samples were made in ALS Chemix laboratory by using the methods of ICP-MS and ICP-AES.From all geochemical data, it is determined that andesitic and basaltic volcanics had been devoloped from a calk-alkaline magma. Especially volcanics known as island arc series within the study area are determined the products which were chemically sialic crustal contaminated and associated with depleted, convergent active plate margin magmatism and volcanism.