Karadeniz Ereğli'de dalga enerjisi üretimine bir yaklaşım
An approach to production of wave energy in Karadeniz Ereğli
  1. Tez No: 292461
  2. Yazar: ASLI OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çevreye zarar vermeyen doğal, temiz ve sürekli yenilenebilir enerji türlerinin başlıcaları, rüzgar, güneş, biyolojik, su ve dalga enerjisidir. Dalga enerjisi, ilk yatırım ve bakım giderlerinden başka masrafı olmayan, girdi bedeli gerektirmeyen, doğaya her hangi bir kirletici bırakmayan, ucuz, temiz, çevreci ve büyük potansiyele sahip bir enerji kaynağıdır. Ereğli'nin yıllık kömür tüketimi tüm Zonguldak tüketiminin yaklaşık % 29'u kadardır. Ereğli'de ağır sanayide fosil yakıt kullanımının devam edilmesiyle birlikte konutların enerji ihtiyacının bile başta dalga enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları ile sağlanması kömür tüketimi fazla olan Ereğli'de hem temiz ve sağlıklı çevre, hem de ucuz enerji temini açısından önem sunmaktadır. Ereğli'de dalga enerjisi üretiminin en azından başlangıç için kıyı şeridi uygulamaları (shoreline) ile gerçekleştirilmesi daha uygun görülmektedir. Ereğli'de salınımlı su kolonu ve daralan kanal sistemi için jeolojik açıdan uygun alanlar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The main energy sources which are natural, clean, environmentally friendly, and renewable are wind power, solar energy, biomass energy, hydro energy, and wave energy. The wave energy has no cost except for the first investment and maintenance. There is also no cost for input energy. Besides these, it has no pollution effect on the environment, it is cheap and there is a huge potential all around the world. The coal consumption of Ereğli is about %29 of all Zonguldak's consumption. Upon continued heavy use of fossil fuels in industry the energy needs of houses even firstly the wave energy providing with renewable energy sources, provides importance in eregli where the coal consumption is excessive, in terms of assurance both clean, healty environment and cheap energy. It is seen to be more suitable that the wave energy production at least for the inception realizes with shoreline. There are suitable geological areas for oscillating water column and taperated channel device in Ereğli.