Soğurma katsayılı bir kinetik denklem için bir ters problemin çözülebilirliği ve sayısal çözümü
Solvability and numerical solution of an inverse problem for a kinetic equation with absorption coefficient
- Tez No: 292487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET GÖLGELEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gerekli bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde kinetik teoriden ve bazı önemli kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, kinetik denklem için bir ters problemin çözümünün varlığı, tekliği ve kararlılığı araştırılmış ve son bölümde yaklaşık çözümlerin elde edilmesinde kullanılan sonlu fark yöntemi anlatılarak örnek çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four sections. In the first section, some basic essential definitions and theorems are given. In the second section, kinetic theory and some important concepts are mentioned. In the third section, the existence, uniqueness and stability of the solution of an inverse problem for kinetic equation is investigated. In the last part, the finite difference method that is used to obtain approximate solution of the problem is explained and an example is solved.