Sınırsız aralıklar üzerinde pozitif operatörlerin özdeğerleri üzerine
On eigenvalues of positive operators on unbounded intervals
- Tez No: 292486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MURAT DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili bazı hazırlayıcı tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde sürekli çekirdekli deki pozitif integral operatörler için keskin norm sınırları ve bunun bir özel durumu olarak türetilen Mercer teoremi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Lipschitz durumu ve düzgün durumu için yine nin sınırsız aralıkları üzerindeki pozitif integral operatörler için özdeğerlerinin asimptotik durumu incelenmiştir. Ayrıca, Kompakt aralıklar için bilinen en uygun sonuçlar özel durumlar olarak elde edilmişler ve bu sonuçların Fourier dönüşümleri ile ilişkisinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, some preliminary definitions and theorems relative to the subject are given. In the second chapter for the positive integral operators in with continuous kernel sharp norm bounds and Mercer theorem, which is derived as a special case, have been considered. In the third chapter asymptotic behaviour of the eigenvalues of positive integral operators again on an unbounded interval of for uniformly case and Lipschitz case are studied. Moreover, optimal results known for compact intervals are recovered as special cases and relevance of these results for Fourier transforms is pointed out.