Multisimplisel cebirler
Multisimplicial algebras
  1. Tez No: 292529
  2. Yazar: ENGİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ULUALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, ilk olarak bir bisimplisel cebirin Moore bikompleks kavramı tanıtılacak ve bu Moore bikompleksin bazı özellikleri kullanılarak bisimplisel cebirler ile bazı 3-tip cebirsel modeller arasındaki ilişkiler incelenecektir.Conduché [(1)8] de direkt olarak bir bisimplisel grubun Moore bikompleksinin bazı özelliklerini kullanarak Loday tarafından tanımlanan çaprazlanmış kareler ile olan ilişkisini vermiştir. Bu çalışmada, çaprazlanmış karelerin değişmeli cebirler versiyonu ile bisimplisel cebirler ve 2-çaprazlanmış modüllerin ilişkileri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first we investigate the Moore bicomplex of a bisimplicial algebra and their properties. We also give some relationship between 3- types algebraic models and Moore bicomplexes.Conduché in [8] gave a functor from bisimplicial groups to the category of crossed squares at groups defined by Loday. In this work, we gave the commutative algebra versions of these structures and closed relationships between crossed squares and 2-crossed module of commutative algebras.