Pro-C gruplar ve Pro-C pseudo simplisel gruplar
Pro-C groups and Pro-C pseudo simplicial groups
- Tez No: 292528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Inasaridze, [11], pseudosimplisel grupların homotopi gruplarını kullanarak, gruplar kategorisindeki değerleri ile birlikte abelyen olmayan üretilmiş funktorları oluşturulmuştur.Tezde kullanılacak temel kavramlar verilmiştir. Inasaridze, [11], tarafından tanımlanmış olan pseudosimplisel gruplar yapısı kullanılarak Pro-C pseudosimplisel grup yapısı tanımlandı. Çaprazlanmış modüllerin kategorisi ile Moore kompleksinin uzunluğu 1 olan Pro-C pseudosimplisel gruplar kategorisinin denkliği gösterildi. Ayrıca Ellis, [8], den faydalanarak pseudo Pro-C 2-çaprazlanmış modül yapısı tanımlandı ve pseudo 2-çaprazlanmış modül kategorisine denkliği gösterildi. Inasaridze, [11], [12], tarafından tanımlanmış olan pseudosimplisel grupların homotopi gruplarını kullanarak Profinite pseudosimplisel cebir yapısı tanımlandı ve Inasaridze, [11], de Profinite pseudosimplisel cebirler için incelendi.Çaprazlanmış modüllerin kategorisi ile Moore kompleksinin uzunluğu 1 olan Profinite pseudosimplisel cebirler kategorisinin denkliği gösterildi. Ayrıca Ellis, [9], den faydalanarak pseudo Profinite 2-çaprazlanmış modül yapısı tanımlandı ve pseudo Profinite 2-çaprazlanmış modül kategorisine denkliği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Using the homotopy groups of pseudosimplicial groups, Inasaridze, [11], construct nonabelian derived functors with values in the category of groupsWe gave some basic information. Using the Inasaridze, [11], define pseudosimplicial groups. We show that the category of crossed module is equivalent to the category of Pro-C pseudosimplicial groups with Moore complexes of lenght 1. Also we define pseudo Pro-C 2-crossed module and we prove that the category of pseudo Pro-C 2-crossed module is equivalent to the category of pseudo simplicial groups with Moore complex of lenght 2. Using the Inasaridze, [11],[12] constructed homotopy groups of Pro-C pseudosimplicial groups and non abelian derived functors with values in the category of group. We define Profinite pseudosimplicial algebra considering Profinite pseudosimplicial algebras. We show that the category of crossed module is equivalent to the category of Profinite pseudosimplicial algebras with Moore complexes of lenght 1. Also we define Profinite pseudo 2-crossed module and we prove that the category of Profinite pseudo 2-crossed module is equivalent to the category of Profinite pseudo simplicial algebras with Moore complex of lenght 2.