304 Kalite paslanmaz çelikte gerilmeli korozyon çatlaması
- Tez No: 29255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
X - ÖZET Ostenitik paslanmaz çelikler korozif ortamlar için en yaygın kullanılan malzemelerdir. Bu malzemeler özellikle klorür iyonları içeren ortamlarda Gerilmeli Korozyozn Çatlamasına (GKÇ) maruz kalmaktadır. Doğada bu tür ortamlara deniz suyunun olduğu yerlerde rastlanmaktadır. Klorür İÜ ortamlardaki GKÇ mekanizmalarının anlaşılması amacıyla pekçok çalışma yapılmış ve günümüzde de yapılmaktadır. Bu çalışmada AISI 304 tipi paslanmaz çeliğinin NaCl içeren ortamlardaki GKÇ davranışının Sabit Deformasyon Hızı Deneyi (SDHD) ile incelenmesi için gerekli deney düzeneğinin kurulması ve konu hakkında gerekli bilgilerin derlenmesine çalışılmıştır. Konunun tam olarak anlaşılabilmesi için başlangıçta genel korozyon hakkında ve paslanmaz çelikler hakkında özet bilgi verilmiştir. GKÇ oluşum mekanizmaları ve aşamaları belirtilmiştir. GKÇ deneyleri uygulama esaslarına göre Statik Yüklemeli Deneyler ve Dinamik Yüklemeli Deneyler olarak iki genel grup altında incelenmiştir. Dinamik yüklemeli deney türü olan SDHD hızlı bir deney türü olması ve işletme şartlarına uygun koşulları oluşturması nedeniyle yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Yazının son bölümünde SDHD hakkında daha detaylı bilgi verilmiş ve Y.T.Ü. Metalürji Mühendisliği Bölümünde bu tür deneyler için kullanılabilecek şekilde tasarlanmış deney düzeneği hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 11 - ABSTRACT Austenitic Stainless Steels (SSs) are the mostwidespread materials for corrosive environments. These materials suffer Stress Corrosion Cracking (SCO especially in environment consisting of chloride ions. Sea water is a good example for such environment in nature. To understand SCC mechanism in environments with chloride ions, many studies have been made. In this paper, to examine AISI 304 type SS in NaCl solutions by Slow Strain Rate Test (SSRT), esential test equipment parts have been mentioned and background has been tried to be complied. For consider sake, first, basic corrosion aspects and knowlage about SS have been referred briefly. SCC mechanism and steps have been mentioned. SCC tests have been classified in two groups as Static and Dynamic Loading Tests. SSRT which is a dynamic loading test has common use because it is relavitely shorter and provides service conditions. At the end, details about SSRT have been referred and such test fix contructed in Y.T.Ü. Metallurgical Eng. Dept. for SSRT have been studied.