Bursa merkezde yaşayan gebe bayanların hematolojik ve idrar sonuçlarının değerlendirilmesi
To evaluate the hematologic and urinary results of pregnant women living in the center of Bursa
  1. Tez No: 292567
  2. Yazar: LATİFE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gebeliğin izlenmesinde klinik laboratuarın önemli bir rolü vardır. Çalışmamızın amacı Bursa merkezde yaşayan gebe kadınlarında gebelik dönemindeki beslenme düzeyi ve laboratuar verilerindeki değişikliklerin değerlendirilmesidir. Kasım 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Gebelik polikliniğine gebeliğin birinci trimesterinden itibaren düzenli olarak başvuran toplam 271 gebe çalışmaya alındı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi. Görüşmede; gebelere 25 soruluk anket soruları soruldu ve cevaplar kaydedildi. Ayrıca anket yapılan gebelerin rutin biyokimya ve idrar tahlili sonuçları alındı ve bu bilgiler kaydedildi.Olguların fiziksel özelliklerine baktığımızda vücut ağırlığının 3. Trimesterde, BMI'in 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Clinical laboratory has an important role in monitoring the pregnancy. The aim of our study is to evaluate the nutrition level and the changes in laboratory output during pregnancy in pregnant women living in the center of Bursa. 271 pregnant women consulting regularly to the Bursa Şevket Yılmaz State Hospital Pregnancy Polyclinic from the first trimester were recruited in November 2009 ? January 2010. The data was attained by face-to-face discussion technique. In the interview the pregnant women was asked 25 questions of a questionnaire and their answers were recorded.