Organofosfatlı bileşiklerle oluşturulan karaciğer harabiyetinin alıçla sağıtımı
Crataegus treatment of liver damage induced by organophosphorus compouns
- Tez No: 292568
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diklorvos (DDVP) depolanmış ürünlerin ve mahsullerin korunmasında aynı zamanda zirai mücadelede yaygın olarak kullanılan bir organofosfatlı insektisittir. Diklorvos memeliler için yüksek derecede toksik bir bileşiktir. Diklorvos maruz kalınan doz ve maruz kalma zamanına bağlı olarak karaciğer hasarı oluşturmaktadır. Bu çalışmada alıç özütünün diklorvos ile karaciğer harabiyeti üzerine koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 170 ? 230 g ağırlığında 56 adet erkek Wistar sıçan rastgele 4 gruba ayrılmıştır. 1. gruba mısır yağı (1,8 ml/kg), 2. gruba alıç özütü (100 mg/kg), 3. gruba mısır yağında çözülmüş diklorvos ( 10 mg/kg), 4. gruba önce alıç özütü (100 mg/kg) ve 30 dk sonra mısıryağı içinde çözülmüş diklorvos (10 mg/kg) intragastrik olarak hergün verilmiştir. Çalışmanın başlangıcından 4 ve 7 hafta sonra vücut ve karaciğer ağırlıkları, serum protein, lipid değerleri ve karaciğer fonksiyon testleri, incelenmiştir. Deneylerin sonunda incelenen bütün değerlerin değiştiği gözlenmiştir. Sonuç olarak uygulanan dozajda diklorvos'un istenilen düzeyde karaciğer hasarını oluşturmadığı bu nedenle alıç bitkisinin etkisinin tam olarak açığa çıkmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Dichlorvos (DDVP) is an organophosphate insecticide which is widely used in the protection of stored products and agricultural crops and also in the agricultural pest control. Diklorvos is a highly toxic compound for mammals. Dichlorvos is inducing liver damage depending to exposure dose and exposure time. The aim of this study was to investigate protective effects of Crataegus extract on dichlorvos induced liver damage. For this puspose ; 170-230 g weighing 56 male Wistar rats were randomly divided into 4 groups. First group received corn oil (1,8 ml/kg/day), second group received Crataegus extract (100 mg/kg/day), third group received dichlorvos dissolved in corn oil (10 mg/kg/day), forth group received Crataegus extract ( 100 mg/kg/day) 30 minute before dichlorvos dissolved in corn oil (10 mg/kg/day) intragastrically., body and liver weight, serum protein and lipid levels and liver function tests were investigated 4 and 7 weeks after the start of the study. At the end of the study all values that we examined were changed. As a result, it can be said that application dosage of dichlorvos has not created the desired level of liver damage so that effects of Crataegus cannot be fully occur.