Dry-forvard combustıon in a3-d physical model with the application of diverse well configurations
3 Boyutlu fiziksel modelde farklı kuyu şekili uygulama ile kuru ileri yakma yöntemi
- Tez No: 29257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SUAT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
öz 3 -BOYUTU FÎZİKSEL MODELDE FARKLI KUYU ŞEKÎLİ UYGULAMA ÎLE KURU İLERÎ YAKMA YÖNTEMİ SHAMSUL, Aziz Yüksek Lisans Tezi, Petrol Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Suat BA?CI Ocak, 1993, 384 sayfa Uç boyutlu fiziksel modeldeki kuru ileri yakma orta C18. 3° API!) ve düşük Cia. 4° API D graviteli ham petroller kullanılarak ve değişik kuyu kombinazyonları uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Model tekrarlanmış beş -nokta düzeneğinin dörtte birine göredir. Bütün deneylerde hava enjeksiyonu için dikey kuyu kullanılırken petrol kurtarışa için dikey ve yatay üretim kuyularının her ikiside denenmiştir. Kuyu kombinasyonlarının kurtarım üzerindeki etkisini mek için onbir deney sırasında üretim kuyularının lokasyonu değiştirilmiştir. Kuyuların uzunlukları sabit tutul muştur. vıKırılmış kireçtaşı, 18.3 API Raman ve 12.4 API Batı Kozluca ham petrolü kullanılmıştır. Deneyler sırasında dolum özellikleri değiştirilmemiştir. Modeli ölç eklendirmek için bir teşebbüs yapılmış ve Raman sahası için uygun bir prototip araştırılmıştır. Ölçeklendlrme faktörü 333 olarak bulunmuştur. Kutu şeklindeki model 40 cm boyunda kare biçiminde ve 15 cm kalmlığmdadır. Toplam olarak onbeş kuru yakma deneyi yapılmıştır. Modelin içerisindeki sıcaklık dağılımını değişik zamanlarda ölçmek için 10 cm arayla üst, merkez ve alt zonlara yerleştirilmiş 36 adet ısıl çifti kullanılmıştır. İşlemin önemli verileri olarak sıcaklık dağılımı, cephe hızı, üretilen gaz kompozisyonu, atomik H/C oranı, yakıt tüketim hızı bu çalışmada incelenmiştir. Hava gereksinimi, petrol kuratrımı, süpürme verimliliği ayrıca her deney için hesaplanmıştır. Daha fazla petrolün yatay üretim kuyularında kurtarıldığı gözlenmiştir. Yakıt tüketim hızı ve hava gereksinimi yatay kuyu uygulamalarında azalmıştır. Süpürme verimliliği, yatay kuyular da daha fazla olmuştur. Aynı yanmış hacim için petrol üretimi yatay kuyularda daha fazladır. Orta graviteli petrol daha az yakıt vıı.tüketimi ve daha az hava gereksinimi ile ağır petrole göre kolaylıkla üretilmiştir. Anahtar Kelimeler : Üç boyutlu model, Kuru ileri yakma metodu, Yatay kuyu, Süpürme verimliliği Ağır petrol, İşlemin önemli verileri. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 617. Ol. 04 vı 1 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DRY-FORWARD COMBUSTION IN A 3-D PHYSICAL MODEL WITH THE APPLICATION OF DIVERSE WELL CONFIGURATIONS SHAMSUL, Aziz M.S. in Petroleum Engineering Supervisors Assoc. Prof. Dr. A. Suat BA?CI January 1993, 384 pages Dry-Forward combustion in a 3-D physical model has been accomplished by using medium and low (i2.4aAPI) gravity crudes with the application of different well configurations. The model represents one fourth of a repeated five spot pattern. In all experiments, a vertical injector is employed for air injection whereas, both vertical and horizontal producers have been installed to recover oil. The locations of the producers have been varied during the course of eleven exper imsnts; to perceive the effect of well configuration on recovery. The length of the wells have been kept constant. IllCrushed limestone and, Raman and B. Kozluca (12. 4° API) crude oils have been used. The properties of sand pack have not been varied during the course of experiments- An attempt to scale the model has been made, to ascertain a suitable prototype in Raman field. The model has a scaling factor, 333. The box shaped model is a 40 cm square with a thickness of 15 cm. A total of fifteen experiments ( all in dry modes ), have been carried out. A series of 36 thermocouples aligned 10 cm apart, have been positioned at the top, center and bottom planes to acquire three dimensional temperature distribution inside the model at different instants of the experiments. The process variables such asş temperature distribution, front velocity, produced gas compositions, atomic H/C ratio, fuel consumption rate have been investigated during the study. Air requirements, oil recoveries, sweep efficiencies have also been determined in each experiment. It has been observed that more oil is recovered by horizontal producers. Fuel consumption rates and air requirements have been reduced by employing horizontal producers. Sweep efficiencies are higher with horizontal IVwells. With same burned volume, the recovery is higher with horizontal producers. Medium gravity crude is more readily recovered than lower one with less air requirement and less -fuel consumption. Keywords s Three dimensional model, Dry-forward combustion process, Horizontal well, Sweep efficiency, Heavy oil, Process variables. Science Code s 617.01.04