Gümüş nano parçacıklarının inek ve keçi sütlerinin mikrobiyal yükü üzerine etkileri
Effects of silver nano particles on microbial load in cow?s milk and goat?s milk
  1. Tez No: 292585
  2. Yazar: NİLGÜN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sütte bulunan mikroorganizmaların gelişimini durdurmak ve sayılarını azaltmak, depolanma ve soğuk zincir uygulamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılan bu çalışma ile nano gümüş kullanımının, sütte hijyenin daha iyi sağlanmasına faydalı olabileceği tespit edilmiştir. İlk çalışmada 0 V, 100 V ve 200 V elektrik kullanılarak nano gümüş parçacıkları ile kaplanmış tellerin (Ag0, Ag100 ve Ag200), inek sütünde T.A.M.B sayısı üzerine etkileri ölçülmüştür. Zamanın ve sıcaklığın etkilerini belirlemek amacıyla ilk çalışmada 1 sn, 30 sn, 10 dk, 1 sa, 10 sa zaman değerleri ve 10 ºC, 18 ºC, 22 ºC sıcaklık değerlerinde denemeler gerçekleştirilmiştir. İkinci çalışmada Ag100, 22 ºC sıcaklık ve 1 sa bekletme süresi kullanılmış, kullanılan nano gümüş kaplı tellerin, inek ve keçi sütü örneklerine ait T.A.M.B, fungus (Maya-Küf), Koliform grup bakteri ve E. coli ile S. aureus sayıları üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stopping and reducing microorganism development in milk is the most important issue for storage and cold chain applications. With this study we illustrated that usage of nano-silver might be useful in providing better hygiene and also may increase the quality of milk as a product. The first study has measured affects of 0-100-200 V electricity applied wires (Ag0, Ag100 ve Ag200), different time and heat levels on the total quantity of T.A.M.B. Different times included 1 second, 30 seconds, 10 minutes, 1 hour, 10 hours, and different temperatures used were 10 ºC, 18 ºC, 22 ºC degrees. In the second study, 100V (Ag100) wire, 22 ºC heat and 1 hour waiting time were used. This study investigated the effects of nano silver particles on the total quantity of T.A.M.B, Yeast and Mould, Coliforms and E. coli and S. aureus in cow and goat milk samples. In the first study, temperature, time and wire voltage were statistically important (P0.05). Nano silver particles coated wires were effective on stopping and reducing the microbial load, especially in cow milk.