Kafeslerdeki kat farklılığının japon bıldırcınlarında kuluçka sonuçlarına ve canlı ağırlık üzerine etkisi
The effect of floor differences in cages on the incubation results and live weight of japanese quails
- Tez No: 292586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARABAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, kafeslerdeki kat farklılığının bıldırcınlarda kuluçka sonuçları ile canlı ağırlık üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Teknolojik ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi (TETAM) bıldırcın üretim birimi ile Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünde bulunan deneme odalarında yürütülmüştür. 1 erkek 2 dişi oranına göre 75 damızlık bıldırcın denemeye alınmıştır. Beş katlı damızlık kafesin her bir katı bir grup olacak şekilde 108 adet kuluçkalık yumurta toplanmış ve kuluçka makinesine konulmuştur. Kuluçka süresi sonunda kuluçka sonuçları hesaplanmıştır. En iyi sonuçların 4.kattan elde edilen yumurtalarda olduğu görülmüştür. Burada kuluçka randımanı % 72, döllülük oranı % 90 ve çıkış gücü % 80 olarak bulunmuştur.Kuluçkadan çıkan bıldırcınlar kafeslerdeki gruplar esas alınarak beş farklı grupta 5 hafta süreyle tek katlı kafeslerde büyütülmüşlerdir. 5. hafta sonunda 183.96 g canlı ağırlık ortalamasıyla en yüksek değere 4.kattan elde edilen bıldırcınlarda ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Varyans analiz tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to assess the effects of floor differences in cages on the incubation results of quails and body weight. This study was performed in the test units present in Quail Research Department of Çanakkale Onsekiz Mart University Technological and Agricultural Research Center (TETAM) and in the Department of Animal Science of Agricultural Faculty. 108 hatching eggs were collected from each floor of five-story breeding cage to be a group and put into the machine. The results of incubation were calculated at the end of incubation period. The best results were seen in the eggs obtained from the 4th floor. Here, the hatching efficiency of 72%, fertility rate of 90% and output power of 80%, respectively. The quail hatches based on the groups in cages were grown up in five different groups for a period of 5 weeks. At the end of the 5th week, the highest value with 183.96 g averaged body weight was reached in the quails obtained from the 4th floor. Variance Analysis Technique was used for the statistical evaluation of the data obtained.