Zeytin fidan tırtılı (Palpita unionalis), (Lep: Pyralidae)' nın biyolojisi ve laboratuarda üretilmesi amacıyla yapay besin ortamlarının geliştirilmesi
The biology and improvement of artificial diets for laboratory rearing of jasmine moth (olive leaf moth) (Palpita unionalis) (Lep: Pyralidae)
  1. Tez No: 292594
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma zeytin fidan tırtılının, Palpita unionalis Hübner, laboratuvarda zeytin üzerinde ve yapay besin ortamlarında biyolojisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda zararlının yumurta, larva, pupa ve ergin dönemleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca yapay besin ortamları test edilmiş ve en uygun besin ortamı belirlenmiştir. Çalışmada, kontrollü koşullarda 24±1oC sıcaklık, %65 oransal nem ve 16: 8 fotoperiyotta, doğal konukçusu üzerinde beslenen zeytin fidan tırtılı laboratuvar kolonisi elde edilmiştir. Zeytin fidan tırtılının ergin öncesi gelişme dönemleri belirlenmiştir. Laboratuvarda yumurtaların gelişme süresinin 4,16±0,09 gün sürdüğü, 6 larva dönemi bulunan zeytin fidan tırtılının larva gelişme süresinin ortalama 23,35±2,13 gün olduğu ve pupa gelişme süresinin 9,87±1,03 gün olduğu belirlenmiştir. Dişi ve erkek bireylerde ergin ömürlerinin sırasıyla 16,00±1,57 gün ve 16,3±1,21 gün olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, zeytin fidan tırtılının ergin öncesi gelişme süresinin 36,94±1,23 gün olduğu belirlenmiştir. Bir dişinin yaşamı boyunca ortalama 352,0±42,9 adet yumurta bıraktığı tespit edilmiştir. Laboratuvarda erginlerin eşey oranı 1?/1,2? olarak belirlenmiştir.Zeytin fidan tırtılı larvaları yapay besin üzerinde test edildiğinde, larvaların canlı kalma oranları zeytin yapraklarında %60, test edilen yapay besinde, %64,6 ve yapay besin + %10 zeytin yaprakları içeren ortamda %48,3 olarak tespit edilmiştir. Ergin çıkış oranlarını ise aynı besinlerde sırasıyla, %72,05, %58,03 ve %56,7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the biology of olive leaf moth, Palpita unionalis Hubner on olive and artificial diets. With this content, egg, larva, pupa and adult stages were examined in detail. Also artificial diets were tested and the most suitable one was determined. In the study, laboratory colony of olive leaf moth, feeding on its natural host olive, was formed in controlled conditions of 24±1oC temperature, 65% relative humidity and 16:8 photoperiod. Immature development stages of olive leaf moth were determined. Egg development period of olive leaf moth was 4,16±0,09 days, larval development of olive leaf moth, which has 6 larval stages, was determined as 23,35±2,13 days and pupal development period was determined as 9,87±1,03 days. Adult longevity of females and males was determined as 16,00±1,57 days and 16,3±1,21 days, respectively. In the study, development time of immature stages of olive leaf moth was determined as 36,94±1,23 days. It was found that, a female can lay average 352±42,9 eggs through its life time.Sex ratio of adults was found as 1?/1,2? in laboratory.Larval survival rate of olive leaf moth was 60% on olive leaves, 64,6% on artificial diet and 48,3% on artificial diet with 10% olive leaves. Adult emergence rate was found as 72, 05%, 58, 03% and 56,7% respectively on the same diets.