İzopropil ve tert-bütil grupları içeren aromatik imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of aromatic imin polymers containing isopropyl and tert-butyl groups
- Tez No: 292615
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
4-izopropil benzaldehit(İB) ve 4-tert-butil benzaldehit(TB)'in 4-amino fenol(AP) ile kondenzasyon reaksiyonuyla iki farklı Schiff bazı sentezlendi. Sentezlenen Schiff bazlarının oksidatif polikondenzasyon reaksiyon şartları sulu alkali ortamda 40-90oC sıcaklık aralığında incelendi. Reaksiyonda yükseltgen olarak NaOCl ve hava kullanıldı. Sentezlenen monomer ve polimerlerin yapıları FT-IR, UV-vis, NMR ve döngüsel voltametri(CV) ölçümleri ile aydınlatıldı. Sentezlenen polimerlerin karakterizasyonu SEC ve iletkenlik ölçümleriyle tayin edildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin termal özellikleri TGA-DTA ve DSC analizleri ile belirlendi. Elde edilen bileşiklerin fotolüminesans (PL) özellikleri DMF'deki çözeltilerinde ölçüldü. Floresans ölçümleri çesitli konsantrasyonlardaki çözeltilerde maksimum PL şiddetini elde etmek için optimum konsantrasyonlarda uygulandı.
Özet (Çeviri)
Two different Schiff bases were synthesized by polycondensation reaction of 4-amino phenol with 4-isopropyl benzaldehyde and 4-tert-butyl benzaldehyde. Oxidative polycondensation reaction conditions of the synthesized Schiff bases in aqueous alkaline medium between 40-90oC temperature were investigated. NaOCl and air oxygen were used as oxidants in reactions. The structures of synthesized monomers and polymers were elucidated by FT-IR, UV-vis, NMR and cyclic voltammetry (CV) techniques. The characterization of synthesized polymers were determined by conductivity and SEC techniques. Thermal properties of all synthesized compounds were determined by TGA-DTA and DSC analysis. Photoluminesans (PL) properties of the synthesized materials were measured in solution DMF. Fluorescence measurements were carried out in various concentrated solutions to determine the optimum concentrations to obtain the maximal PL intensities.