4-tert-bütil ve 4-izopropil formil fenol esaslı polidentat schıff baz ligandları ve metal komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu, alkan oksidasyonu, elektrokimyasal ve mikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
A study about 4-tert-butyl and 4-isopropyl formylphenol basic polydentat schiff base ligands and their metal coplexes, the alkan oxidation and the electrochemical and microbial properties.
  1. Tez No: 252516
  2. Yazar: GÖKHAN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada; Polidentat Schiff baz ligandlarını ve geçiş metal kompleksleri sentezlenmiştir. Öncelikle 4-tert-butil- ve 4-izopropil-2,6-diformilfenol karbonil bileşikleri sentezlenmiş ve çeşitli analitik ve spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Redoks aktif özelliğe sahip sterik hinderanslı 2,6-di-tert-bütil-4-hidroksi anilin sentezlenmiş ve karbonil bileşikleriyle reaksiyonundan GHL1 ve GHL2 ligandları elde edilmiştir. Ligandların, Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II) ve Ru(III) geçiş metal kompleksleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Ligandların ve geçiş metal komplekslerinin 1x10-3 ve 1x10-4 M konsantrasyonlarda ve 100-500 mV/s tarama hızlarında elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Geçiş metal komplekslerinin katalizör özellikleri n-hekzan kullanılarak araştırılmıştır. Cu(II) ve Co(II) komplekslerinin en yüksek kataliz etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Metal komplekslerinin termal özellikleri incelenmiştir. Ligand ve metal komplekslerinin çok düşük antimikrobiyal aktivite gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polydentate Schiff base ligands and their transtition metal complexes have been synthesized. Firstly, the carbonyl compounds 4-tert-butyl- and 4-isopropyl-2,6-di-formylphenol have been synthesized and caracterized by the analytical and spectroscopic methods. 2,6-Di-tert-butyl-4-hydroxy aniline having redox active property with steric hindrance was obtained and from the reaction of the carbonyl compounds, the ligands GHL1 and GHL2 have been obtained. The Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II) and Ru(III) transtition metal complexes were synthesized and caracterized. The electrochemical properties of the ligands and their complexes have been investigated in the 1x10-3 and 1x10-4 M concantrations and in the range 100-500 mV/s scan rates. Catalyst properties of the transtition metal complexes have been investigated using n-hexane. The catalyst property of the Cu(II) and Co(II) complexes has been observed as highest. The thermal properties of the metal complexes have been investigated.The ligands and their metal complexes have very low antimicrobial activity.