Bazı zonklayan yıldızların tayfsal analizi
Spectral analysis of some pulsating stars
  1. Tez No: 292644
  2. Yazar: FAHRİ ALİÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, seçilen bazı zonklayan yıldızların tayflarında meydana gelen değişimler incelenerek yıldızların zonklama özellikleri belirlendi. Tez çalışması kapsamında FG Virgo, Epsilon Cephei yıldızları incelendi. Hedef yıldızların tayfları 1996?2004 yılları arasında ?ELODIE? tayfçekeri ile elde edilmiş ve uluslararası kullanıma serbest bırakılmış Elodie (Moultaka ve ark. 2004) arşivinden alındı. Arşivden elde edilen tayflar IRAF programı ve bu programın alt paketleri yardımı ile işlenerek analize hazır hale getirildi. Yıldızların mod analizlerinin ve zonklama yapılarının ortaya çıkarılması ise ?FAMIAS? (Zima, 2008) programı yardımı ile yapıldı.Tez kapsamında tayfları incelenen Epsilon Cephei' nin mod analizi FAMIAS programı kullanılarak ilk kez detaylı bir şekilde incelendi ve zonklama özellikleri ayrıntılı olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we search some selected pulsating stars? spectrum which show change and determine their pulsating proporties. For this purpose, we analyze FG Virgo and Epsilon Cephei Stars? specturums. The spectrums are obtained in ?ELODİE? spectrograph from 1996 to 2004 and they are presented for public use in ELODİE (Moultaka et. al. 2004) archive. We collected the data of the selected stars in this archive and analyze the data by means of IRAF package and its subpackages. Then we made their mode analysis by using ?FAMİAS? (Zima, 2008) program.During this study, we made mode identification and characteristics of pulsation analysis of Epsilon cephei with FAMİAS program for the first time.