Farklı tank renklerinin çipura balığı yavrularında (Sparus aurata) yem değerlendirme ve büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of different tank colours on feed utilization and growth performance of sea bream juveniles (Sparus aurata)
- Tez No: 292645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırmada, farklı tank renklerinin çipura balığı (Sparus aurata) yavrularında yem değerlendirme ve büyüme performansı incelenerek, bu balık türünün mevcut yetiştirme yöntemlerine göre daha hızlı sürede büyütülmesi hedeflenmektedir. Üç tekerrürlü olarak yürütülen bu çalışmada, çipura yavruları, renkleri kırmızı, mavi, yeşil ve sarı olan dört farklı renk ve toplam on iki adet tankta 45 gün süreyle beslenmiştir. Yavru balıklar (1.50 gr.), su sıcaklığı günden güne 23-300C arası değişken olan biyolojik filtre, UV filtre ve kum filtreli, 40 L su hacimli tanklara 40 adet/tank olacak şekilde konmuştur. Tüm deneme tankları, aynı besin içeriğine ve aynı boya sahip yemlerle beslenmiştir. Deneme sonunda elde edilen veriler, farklı tank renklerinin balıkların deneme sonu ağırlığını, ağırlık artışını ve yemden yararlanmayı etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the different colors of the tank fish bream (Sparus aurata), feed conversion and growth performance of the progeny examined, according to the species of fish faster than existing methods of training is targeted expansion. This study was conducted in three replications, sea bream fry, the colors red, blue, green and yellow color and a total of twelve of the four different tank were fed for 45 days. Fish fry (1.50 gr.), Water temperature, which is variable from day to day, 23-300C biological filter, UV filter and sand filter, water volume 40 L tanks, 40 units / tanks were to be. All experimental tanks were fed the same nutritional content and feeds with the same paint. The data obtained at the end of the experiment, the different colors of the fish tank, the weight of the end of the trial, showed that affected weight gain and feed efficiency.